Opasanie razówek - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
opasanie-razowek
Opas razówek sprawdza się w gospodarstwach o dużej powierzchni pastwisk. Razówki są to jałówki z przeznaczeniem na produkcję wołowiny, które kryje się i użytkuje mlecznie przez 100 dni, po czym przeznacza się na ubój.Jałówki z przeznaczeniem na razówki w okresie odchowu żywimy dość intensywnie (na poziomie przyrostów 500-600 g/dzień). Następnie jałówki te kryje się w wieku 13-15 miesięcy. Bardzo ładnie wyrośnięte sztuki można pokryć gdy osiągną masę ciała na poziomie 270-320 kg w przypadku angusa i hereforda, natomiast 330-350 kg w przypadku limousine, simentala i charolaisa.

W okresie ciąży ograniczamy do pasz objętościowych dobrej jakości z niewielkim dodatkiem pasz treściwych, oczywiście przy zastosowaniu dodatków mineralno- witaminowych. Dawka powinna pokrywać zarówno zapotrzebowanie bytowe jak i zapotrzebowanie wynikające ze wzrostu płotu i przyrostów masy ciała. Nie należy dopuścić do otłuszczenia się zwierząt.

Wcielenie przypada na jesień-zimę i wiek około 24 miesiąca życia sztuki. Cielę przebywa przy matce przez okres odpajania siarą następnie odłącza się je i odchowuje na preparatach mlekozastępczych.

Z doświadczenia producentów wynika, że dopasanie tych krów jest nieekonomicznie. Bardziej opłacalne jest krótki okres ssania cieląt (około 2 tyg.) i ubój tych sztuk, ponieważ krótki okres laktacji nie powoduje zbyt dużych spadków masy ciała zwierząt.

Cielęta pozyskane w ten sposób staramy się jak najdłużej utrzymywać na pastwisku wraz z matką (około 6 tygodni), pozwala to na utrzymanie wysokich przyrostów dziennych. Następnie cielęta odsadzamy, a razówki opasamy przez okres 5-7 tygodni i przy masie ciała około 450-550kg przeznaczamy na ubój. W czasie opasu unikanie dużego udziału ziarna zbóż i kiszonki w dawkach pozwoli zachować jakość tuszy i uniknąć nadmiernego otłuszczenia.

Wnioski z badań przeprowadzonych w ramach projektu „ProOptiBeef” oceniające przydatność razówek do produkcji wołowiny są następujące:

  • Razówki i jałówki mają zbliżone parametry oceny wartości rzeźnej i jakość mięsa.
  • Wskazane jest wykorzystywanie jałówek z krzyżowania towarowego jako „razówek” ze względu na możliwość uzyskania potomstwa bez obniżenia wartości tuszy.

 Źródło:

Portalhodowcy.pl

Tydodnik-rolniczy.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz