Grupy producenckie- wiele korzyści - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
grupy-producenckie-wiele-korzysci
GRUPY PRODUCENCKIENa zachodzie Europy tworzenie grup producenckich jest bardzo powszechne, ponieważ stwarzają bardzo wiele korzyści. W Polsce także zaczyna powstawać ich co raz więcej, a czemu?Łączenie się w grupy producenckie ma bardzo wiele zalet, kilka najważniejszych podajemy poniżej.  
  1. Możliwość wspólnego rozwiązywania problemów finansowych i organizacyjnych dotyczących produkcji i sprzedaży żywca wołowego. Pozwala na to możliwość negocjacji warunków cen sprzedaży dla całej grupy producenckiej, poprawy jakości mięsa jak i wyrównania jej jakości, a przez to wspierania rozwoju polskiego sektora wołowiny.
  2. Ponadto producenci w grupie producenckiej wymieniają się doświadczeniami i wiedzą, co zwiększa możliwość poprawienia wielu aspektów produkcji takich jak: genetyka czy żywienie. Posiadając tą wiedzę mogą udzielać fachowych porad oraz pomagać innym hodowcom, szczególnie tym mniejszym i mniej doświadczonym w osiągnięciu dobrych wyników produkcyjnych.
  3. Współpraca w biznesie. Bardzo często producenci pożyczają sobie maszyny rolnicze, pomagają w zabiegach i innych pracach zarówno w polu jak i w gospodarstwie
  4. Grupy producenckie przez pierwsze 5 lat uzyskują dodatkowe wsparcie finansowe w ramach PROW 2014-2020.

 

Źródło:
farmer.pl

agrofakt.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz