Wzrost produkcji wołowiny na świecie - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak wynika z danych FAO produkcja wołowiny na świecie w 2020 r. wzrośnie o 1,3%, o czym zadecyduje zwiększenie produkcji w Azji o 3%, Ameryce Centralnej o 2%, Ameryce Południowej o 2% i Oceanii o 0,8%.

W Ameryce Południowej produkcja wołowiny zwiększy się głównie w Brazylii z uwagi na wzrost zapotrzebowania zagranicznego i Argentynie z powodu zwiększonych ubojów. Produkcja mięsa wołowego za to zmaleje w Afryce o 0,4% i Europie o 0,8%, w tym w UE o 0,9%.

FAO prognozuje zwyżkę zarówno globalnego eksportu, jak i importu - po 6%. Stosunkowo wysoki wzrost wysyłki zostanie zanotowany w Brazylii o 10,3%, a importu w Chinach o 29,3%. Spora zwyżka popytu importowego Chin ma związek z dynamicznym rozprzestrzenianiem się ASF, w wyniku czego kraj ten zwiększa przywóz nie tylko wieprzowiny, ale także innych źródeł białka zwierzęcego.

 

Źródło: https://www.gospodarz.pl/

Zaloguj się aby dodać komentarz