VI Forum Sektora Forum Wołowiny - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

VI Forum Sektora Wołowiny miało miejsce w dniach 2-3 grudnia w Warszawie. W spotkaniu wzięli udział hodowcy, producenci żywca wołowego, przedstawiciele ubojni, zakładów rozbioru, przedstawiciele administracji szczebla krajowego i samorządowego, przedstawiciele handlu, dostawcy produktów oraz usług dla przemysłu mięsnego, przedstawiciele świata nauki, branżowych stowarzyszeń, rządowych agencji i ośrodków doradztwa rolniczego.

 

Mijający rok nie należał do łatwych dla sektora wołowiny. W tym roku producenci żywca wołowego zderzyli się z ogromnymi trudnościami związanymi nie tylko z kłopotami z sprzedażą bydła, ale i rekorodowo niskimi cenami. Właśnie te tematy dominowały podczas konferencji. Mówiono o tym, jakie działania podejmować, by do takich sytuacji nie doprowadzać, a gdy się pojawią - jakie stosować przedsięwzięcia zaradcze.

Obecny na spotkaniu Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa zwrócił uwagę na rosnącą skalę ataków ze strony „ekologów” w stosunku do hodowli bydła. Podał przykład rolników z Holandii, którzy protestowali przeciwko oskarżaniu ich o trucie środowiska przez prowadzenie hodowli bydła mięsnego i krów mlecznych.

– Rolnicy czują się zastraszani, czują się atakowani. Nie czują się winni, bo nie są wrogami świata – podkreślił minister.

Zwrócił przy tym uwagę, że według nowych ideologów działalność rolnicza jest szkodliwa i to pod każdym względem.

– To jest mitologizowanie przyrody. Tworzenie nowego boga z przyrody. Przyroda staje się bogiem – stwierdził minister. Dodał, że m.in. przez takie podejście są bardzo duże kłopoty z wykonywaniem odstrzału dzików. 

Wskazał też na zagrożenia wynikające z takich umów, jak np. umowa z krajami Mercosur.

– To wszystko wpływa na możliwości rozwoju hodowli bydła. Musimy być świadomi zagrożeń, ale nie ma naszej zgody na likwidację tej hodowli – podkreślił minister.

Organizatorami VI Beef Forum Polskie były: Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Copa i Cogeca i Rada Sektora Wołowiny.

 

Źródło: http://wiescirolnicze.pl/ 

Zaloguj się aby dodać komentarz