Polska wołowina to wysokie standardy i wysoka jakość - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz producenci wołowiny planują poprawę standardów produkcji mięsa wołowego o wysokiej jakości. Jest to odpowiedź na rosnące zainteresowanie polskimi produktami wśród zagranicznych konsumentów.

Ministerstwo Rolnictwa współpracuje z polskimi producentami nad zwiększeniem bezpieczeństwa w procesie produkcji wołowiny.

Najważniejsze zmiany obejmują:
• Monitoring 24/7 w rzeźniach;
• Innowacyjny system biosensorów, który w połączeniu z technologią Blockchain zapewnia pełną kontrolę nad zwierzęciem;
• Ostrzejsze kary za naruszenie przepisów polegające na biolacji przepisów dotyczących identyfikacji i rejestracji zwierząt;
• Określony termin zniszczenia lub anulowania kolczyków i paszportu po uboju.

Dzięki tym propozycjom Polska wzmocni swoją pozycję na światowym rynku wołowiny.
Polscy konsumenci, mając świadomość tych standardów, będą mieli większe zaufanie do krajowych producentów
- mówi minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

W lutym wykryto w Polsce jeden przypadek nielegalnego uboju rannego bydła. Ta sytuacja spotkała się ze sprzeciwem krajowych producentów. Polskie gospodarstwa zostały skontrolowane przez inspektorów UE, którzy nie zidentyfikowali żadnych braków w ich funkcjonowaniu. Ponadto polscy producenci spełniają wszystkie obowiązujące warunki UE.


Nie możemy dopuścić do przypadkowego naruszenia przepisów - mówi Jerzy Wierzbicki, prezes Rady Sektora Wołowiny Polskiej.

Rada Sektora Wołowiny opublikuje wkrótce list otwarty do wszystkich posłów do PE z nowego biura Parlamentu Europejskiego. W dokumencie polscy hodowcy domagają się harmonizacji przepisów prawa we wszystkich państwach członkowskich w celu podniesienia standardów w sektorze wołowiny.

 

rsw

źródło: PAP
zdjęcie: MRiRW

 

Zaloguj się aby dodać komentarz