Kończą się ważne nabory wniosków - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Gospodarze mają niewiele czasu na złożenie wniosków na dofinansowanie modernizacji gospodarstw, tworzenia grup producenckich oraz na dopłaty bezpośrednie - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 Do 31 maja rolnicy mają czas na przesłanie e-wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych za rok 2019. Złożenie dokumentu jest jeszcze możliwe do 25 czerwca, ale za każdy dzień opóźnienia dopłaty pomniejszane są o 1 proc.

Do 17 maja gospodarze złożyli 938 tys. wniosków przez internet, a łącznie z oświadczeniami jest ich blisko 1,15 mln. Co roku o dopłaty ubiega się ponad 1,3 mln rolników.

W razie wątpliwości rolnicy mogą uzyskać pomoc w wypełnianiu dokumentów m.in. w biurach powiatowych ARiMR. Natomiast dzwoniąc na infolinię (numer 800 38 00 84), można uzyskać, np. informacje w przypadku problemów z zalogowaniem się do systemu.

Do końca maja oddziały regionalne ARiMR przyjmują także wnioski na dofinansowanie tworzenia grup producentów i organizacji producentów. Wsparcie przyznawane jest w okresie pierwszych 5 lat funkcjonowania grupy producentów liczonych od dnia jej uznania. Limit pomocy wynosi 100 tys. euro w każdym roku 5-letniego okresu przyznawania pomocy.

O wsparcie mogą ubiegać się nowe grupy producentów - uznane od 15 września 2018 r. - składające się z osób fizycznych, działające jako przedsiębiorcy prowadzący mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo. Muszą one również spełnić dodatkowe kryteria, a ich lista dostępna jest na stronie www.arimr.gov.pl

Pomoc nie przysługuje producentom drobiu oraz mięsa lub jadalnych podrobów drobiowych. Złożone wnioski poddawane są ocenie, a na podstawie liczby przyznanych punktów ustalona jest kolejność przyznawania pomocy.

Natomiast tylko do 27 maja rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie na produkcję prosiąt, mleka krowiego lub bydła mięsnego w ramach "modernizacji gospodarstw rolnych".

Wysokość wsparcia zależy od rodzaju produkcji i w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 może wynieść maksymalnie 500 tys. zł, a na rozwój hodowli prosiąt do 900 tys. zł. Pomoc polega na dofinansowaniu inwestycji.

Standardowo wynosi 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowalnych. Poziom dopłat może być wyższy (60 proc.) w przypadku, gdy o pomoc ubiega się młody rolnik lub gdy wniosek składa wspólnie kilku rolników.

Dotację można przeznaczyć m.in. na budowę lub modernizację budynków inwentarskich lub magazynów paszowych, wyposażenie tych obiektów w potrzebne urządzenia czy także zakup nowych maszyn do produkcji rolnej.

 

Źródło: PAP

Zaloguj się aby dodać komentarz