Trzy postulaty OPZZRiR - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Najważniejsze dla polskiej wsi jest oddłużenie gospodarstw rolnych, odtworzenie produkcji trzody chlewnej w zlikwidowanych gospodarstwach i walka z ASF - przekonuje Sławomir Izdebski, przewodniczący rolniczego OPZZ.

 Jak mówił, nie da się uzdrowić sytuacji w polskim rolnictwie, bez szeroko rozumianego oddłużenia. Ocenił, że PiS nie spełnił postulatu, który niósł na swoich sztandarach. Dodał, że chodzi m.in. o zmianę obowiązującej ustawy o oddłużeniu rolników. Zaproponował, by wykreślić z niej przepisy dotyczący braku pomocy dla gospodarzy w sytuacji, gdy przeciw nim toczą się sprawy cywilne lub mają dotyczenia z syndykiem lub komornikiem. Jak mówił szef rolniczego OPZZ, kolejnym problemem są egzekucje rolnicze.

Izdebski zauważył, że za czasów PiS kilka tysięcy gospodarstw rodzinnych zlikwidowano, głównie z powodu ASF. - Ale jak się dzisiaj okazuje, nie było takiej potrzeby, by rolnikom wybijać stada, bo wszyscy mówią jednogłośnie, że wektorem choroby są dziki i je trzeba odstrzelić, a nie zdrowe świnie rolnika - argumentował.

Jego zdaniem, by uzdrowić sytuację, te gospodarstwa, które przestały produkować trzodę powinny dostać realną pomoc od rządu, żeby mogły wznowić produkcję.

- By dziś odbudować stada trzody i gospodarstwa, trzeba m.in. wprowadzić zakaz wydawania pozwoleń na budowę wielkoprzemysłowych chlewni przez koncerny mięsne, a ułatwić budowanie chlewni i obór rodzinnym gospodarstwom - uważa Izdebski.

  • Jeżeli chodzi o walkę z ASF, to trzeba przede wszystkim zlikwidować dziki. Jesteśmy bodaj jedynym krajem w Europie, który nie stosuje pasz dla dzikiej zwierzyny, czyli nie sypie tzw. pasów zaporowych - zaznaczył przewodniczący OPZZ RIOR.

    .

Źródło: pełna treśc artykułu: https://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/opzz-ma-trzy-recepty-na-uzdrowienie-sytuacji-w-rolnictwie,7073.html

Zaloguj się aby dodać komentarz