Zapłacimy wyższą składkę za KRUS - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wzrosła wysokość składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za rolników, małżonków i domowników. Wyższą składkę na KRUS trzeba będzie zapłacić już od II kwartału 2019 roku. Ile wyniosą teraz składki?

 Składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników w górę o 3 złote na miesiąc 

Od marca 2019 roku zmieniła się wysokość emerytury podstawowej (938,97 zł) mająca wpływ na wysokość składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. 

Z tego też powodu podstawowa miesięczna składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za rolników, małżonków i domowników w II kwartale 2019 r. wynosi 94 zł na miesiąc, czyli o 3 zł więcej niż dotychczas. Z kolei składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie nie zmieniła się i wynosi 42 zł na miesiąc. 

Wysokość składki na KRUS uzależniona od wielkości gospodarstwa 

W praktyce oznacza to, że zarówno domownicy, jak i rolnik prowadzący gospodarstwo do 50 ha będzie musiał opłacić składkę na ubezpieczenie społeczne rolników w wysokości 408 złotych kwartalnie. 

Wymiar składki dla rolnika prowadzącego gospodarstwo o areale: 

  • 50–100 ha wyniesie 747 zł, 
  • 100–150 ha – 1083 zł, 
  • 150–300 ha – 1422 zł, 
  • a powyżej 300 ha – 1761 zł. 

Za domownika i współmałżonka składka wyniesie 408 złotych bez względu na areał jaki posiada sam rolnik. 

Jeżeli rolnik dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą, wymiar składki wzrośnie o 282 zł na kwartał, bez względu na areał. 

 

Źródło: TygodnikRolniczy.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz