Białoruś wycofuje zakaz importu wołowiny z Polski - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii władze Białorusi  zniosły ograniczenia importowe dotyczące wołowiny z Polski.

Ostatnie tygodnie dla producentów żywca wolowego nie należały do najłatwiejszych. W momencie, w którym sektor miezył się z ogromnym kryzystem wizerunkowym Państwowy Instyt Weterynaryjny potwierdził oficjalnie, że u krowy utrzymywanej w gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości Mirsk wykryto chorobę BSE. 

Chorobę potwierdzono u krowy urodzonej w 2007 r., poddanej eutanazji z powodu urazów kończyn tylnych. Jej zwłoki zostały poddane utylizacji. Próbka do badania w kierunku BSE została pobrana w ramach rutynowych badań kontrolnych i przebadana w ZHW w Poznaniu. To właśnie tam potwierdzono, że była ona chora na atypową odmianę (typ L) BSE.

Atypowa odmiana BSE jest zupełnie niegroźna dla ludzi i co jakiś czas wykrywa się ją u starszych krów. Polska nie jest zresztą odosobnionym przypadkiem. BSE w tej formie stwierdzono ostatnio m.in. w Kanadzie, Niemczech, Irlandii i Brazylii. Pomimo braku jakiegokolwiek zagrożenia, obowiązkiem Głównego Lekarza Weterynarii było poinformowanie Komisji Europejskiej oraz Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE). Informacja ta potrzebna jest tylko i wyłącznie do celów statystycznych. Wykrycie pojedynczego przypadku atypowej formy BSE nie wpływa bowiem na zmianę statusu ryzyka zachorowalności na BSE w Polsce.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że zgodnie z Art. 11.4.1. Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) wystąpienie atypowej formy BSE nie ma wpływu na status epizootyczny kraju w odniesieniu do tej choroby, gdyż uważa się ją za „występującą spontanicznie we wszystkich populacjach bydła na bardzo niskim poziomie”. – możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie Głównego Inspektoriatu Weterynarii.

Mimo braku powodów do paniki ponieważ atypowa forma BSE występuje spontanicznie u starszych krów i jest to całkowicie normalnym zjawiskiem Białoruś zdecydowała sie na wprowadzenie organizczeń dotyczącycjh importu wołowiny z Polski.

Ograniczenia importowe obejmowały: bydło hodowlane, użytkowe i przeznaczone do uboju; zwierzęta dzikie, zwierzęta przeznaczone do ogrodów zoologicznych i zwierzęta cyrkowe podatne na BSE; mięso i inne surowce mięsne, pochodzące od zwierząt podatnych na BSE; skóry, rogi, kopyta i jelita pochodzące od zwierząt podatnych na BSE, jak również pasze i dodatki paszowe pochodzenia zwierzęcego, w tym z drobiu i ryb.

 

Zaloguj się aby dodać komentarz