Mówimy stanowczo NIE! - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Oficjalne stanowisko Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego

 

"MÓWIMY STANOWCZO NIE!

złym praktykom w pokazanym w materiale telewizyjnym wyemitowanym w TVN w programie SUPERWIZJER w dniu 26 stycznia 2019 r.
Producenci żywca wołowego, członkowie Polskiego Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego od lat przykładamy ogromną wagę do podnoszenia poziomu dobrostanu utrzymywanych zwierząt. Dokładamy wszelkich starań, aby w pełni realizować manifestowane przez nie potrzeby, otaczamy je opieką zootechniczną i weterynaryjną. Dlatego nie ma i nie będzie naszej zgody na prowadzenie uboju niezgodnie z elementarnymi zasadami umocowanymi prawnie!
W naszej opinii wszystkie przypadki tego typu powinny być napiętnowane i ścigane ponieważ bezsprzecznie leży to w dobrze pojętym interesie społecznym. Kompetentne w tym zakresie służby takie jak inspekcja weterynaryjna, inspekcja transportu drogowego, policja oraz prokuratura powinny bezwzględnie dbać o respektowanie przepisów obowiązującego, restrykcyjnego prawa.
Jednocześnie z całą stanowczością informujemy iż nie może być zgody na świadome budowanie narracji, iż pochodząca z Polski wołowina pochodzi z „chorych krów”. Ukazany w materiale proceder stanowi marginalną patologię a nie zasadę funkcjonowania polskiego sektora produkcji mięsa wołowego.
Od lat hodowcy oraz producenci żywca wołowego ponoszą wysiłek na rzecz zwiększania jakości produkowanego żywca wołowego przy jednoczesnym coraz większym nacisku na dobrostan utrzymywanych zwierząt. Kontrole weterynaryjne, audyty przedstawicieli zagranicznych władz, praca nad certyfikacją wewnętrzną oraz niezależną certyfikacją poświadczoną międzynarodowymi certyfikatami zgodności są tego doskonałymi przykładami. Od lat pracujemy nad wypracowaniem marki polskiej wołowiny - produktu o wysokiej jakości, a nie jedynie atrakcyjnego cenowo. Tradycyjne metody chowu i hodowli, stosowanie pasz z własnych gospodarstw, troska i dbałość na każdym etapie produkcji mięsa są naszą domeną.
Należy zaznaczyć, że nasz sektor nie funkcjonuje w próżni. Działamy na podstawie prawodawstwa obowiązującego w Unii Europejskiej. Niestety w Polsce podobnie jak w każdym innym państwie mogą trafić się ludzie chciwi oraz bez skrupułów. Takie postawy należy bezwzględnie eliminować z praktyki produkcyjnej. Ze swojej strony deklarujemy pełną gotowość do pracy nad wypracowaniem rozwiązań dyskwalifikujących nieuczciwych przedsiębiorców. Należy podjąć działania wyjaśniające, rozszerzyć kontrole oraz zwiększyć dotkliwość możliwych do zastosowania sankcji. Razem z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prowadzimy prace na rzecz wzmocnienia rozwiązań systemowych." - W imieniu Zarządu PZPBM Jerzy Wierzbicki

Zaloguj się aby dodać komentarz