Górna granica czynszu dzierżawnego będzie określona - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
gorna-granica-czynszu-dzierzawnego-bedzie-okreslona
Głód ziemi najwyraźniej uwidacznia się w jej cenach. Jakie ceny za hektar dzierżawy uzyskiwano w tegorocznych przetargach?

Jeśli chodzi o wysokość czynszu dzierżawnego, to przoduje województwo kujawsko-pomorskie – ze średnią 27,4 dt pszenicy/ha, potem wielkopolskie – 26,3 dt/ha. Na drugim biegunie znajduje się województwa: świętokrzyskie i małopolskie, gdzie ceny czynszu nie przekraczają 10 dt/ha. Na jedno trzeba zwrócić uwagę: czynsz płaci się z pożytków, natomiast w ostatnich latach w niektórych rejonach, z tego względu, że zasobów ubywało, w sposób irracjonalny windowano ceny. Rolnicy tak bardzo chcieli wydzierżawić grunty, że oferowali bardzo wysokie czynsze, nie bacząc, czy osiągane pożytki pozwolą zachować godziwy dochód z produkcji rolnej. Odbijało się to negatywnie na kondycji gospodarstw.

Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej wystosował do pana protest przeciwko wysokim cenom dzierżawnym. W piśmie  twierdził, że zawarcie umowy dzierżawy z czynszem przekraczającym równowartość 2,5 tony pszenicy z ha wyklucza uzyskanie jakiegokolwiek dochodu.

Z jednej strony powinniśmy się cieszyć, że wpływy do budżetu są znaczne, z drugiej - co, jeśli rolnik nie podoła i trzeba będzie komornika do niego posłać? Jeżeli rolnik uprawia pszenicę i potencjalnie z danego gruntu może uzyskać nawet 10 ton, no to dziesięcina powinna wynieść 10 decyton, więc oferowanie równowartości 30 czy 40 decyton – a takie przypadki miały miejsce – nie jest ani ekonomiczne, ani racjonalnie uzasadnione. (...)

Co zatem zamierza pan zrobić, by cena dzierżawy w regionie z głodem ziemi nie była tak wysoka?

Minister rolnictwa przygotowuje rozporządzenie, żeby ta cena nie była taka wysoka i stanowiła 25% wagi innych kryteriów w składanej ofercie przetargowej. Czynsz będzie regulowany i przestanie być najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przez komisje.  Będzie wynikał z możliwości rolników. Jego górna granica będzie określona. (...)

 

 

Źródło: Wieści Rolnicze.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz