Powstała sekcja rasowa bydła Hereford - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
powstala-sekcja-rasowa-bydla-hereford
  Ta inicjatywa ma m.in. podnieść z kolan produkcję polskiej wołowiny. Od wielu lat statystyki dotyczące spożycia tego mięsa w naszym kraju są bardzo złe. Jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku Polacy jedli nawet kilkanaście kilogramów na osobę. W ubiegłym roku według Głównego Urzędu Statystycznego było to zaledwie 1,7 kg.Na szczęście w ostatnich miesiącach w Polsce rośnie popularność wołowiny kulinarnej pozyskiwanej od bydła ras mięsnych. W większych miastach powstają liczne tzw. burgerownie i restauracje, które oferują dobrej jakości wołowinę m.in. steki.

Dlatego zarząd PZHiPBM postanowił, że w ramach swoich struktur będzie powoływał sekcje rasowe bydła mięsnego. Pierwszą dla rasy Hereford utworzył 7 maja br. Jej przewodniczącym został Mariusz Białek, właściciel gospodarstwa Futura XXI Sp. z.o.o, które posiada ok. 400 sztuk bydła tej rasy.

- Zarząd PZHiPBM liczy, że inicjatywa stworzenia tej sekcji doprowadzi do zwiększenia opłacalności hodowli bydła mięsnego i stałego wzrostu jakości polskiej wołowiny kulinarnej - czytamy w oświadczeniu zarządu związku.

 

Źródło: AgroP:olska

Zaloguj się aby dodać komentarz