Sekcje rasowe bydła mięsnego -komunikat PZHiPBM - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
sekcje-rasowe-bydla-miesnego-komunikat-pzhipbm
Bydło mięsne w odróżnieniu od ras mlecznych i ras mieszanych to w krajach UE, obu Ameryk i Australii podstawowe źródło pozyskania dobrej i zdrowej wołowiny kulinarnej dla gastronomii i gospodarstw domowych.

Od wielu lat statystyki GUS pokazują spadek spożycia wołowiny w Polsce nie rozróżniając jednak kategorii wołowiny z ras mlecznych i mięsnych. Spadek z kilkunastu kg w latach siedemdziesiątych do 1, 7 kg w roku 2014 przypadający na statystycznego konsumenta pokazuje trendy całego rynku wołowiny w Polsce. W segmencie wołowiny kulinarnej pochodzącej z ras mięsnych następuje jednak w ostatnich 3 latach dynamiczny wzrost popytu. Ten pozytywny dla hodowców i producentów trend rynkowy nie znajduje jednak odzwierciedlenia w statystykach. Ilustrują go jednak dobitnie coraz liczniejsze lokale gastronomiczne dużych miast, specjalizujące się w serwowaniu potraw z wołowiny kulinarnej jak np. Steki. Jeszcze dobitniej ilustruje ten trend rynkowy lawinowo rosnąca liczba tzw. Burgerowi serwujących modne burgery. Moda wśród młodych osób na ten skądinąd zdrowy slowfood to fenomen polskiego rynku. Znane amerykańskie restauracje sieciowe już odczuwają spadek obrotów w swoich lokalach na rzecz wspomnianych „Burgerowni”

Odbierając te pozytywne te i inne sygnały rynku oraz widząc gotowość i energię swoich członków do zwiększenia ich prorynkowego działania Zarząd PZHiPBM postanowił w ramach swoich struktur związkowych powołać sekcje rasowe bydła mięsnego. Ma to na celu jeszcze efektywniejszą pracę Związku na rzecz swoich członków i ich hodowli. Pierwszą powołaną do życia sekcją jest sekcja rasy Hereford. Na jej przewodniczącego został powołany uchwałą Zarządu PZHiPBM Pan Mariusz Białek, który posiada obecnie najliczniejsze stado rasy Hereford zlokalizowane na Warmii. Zarząd PZHiPBM liczy, iż za przykładem tej Sekcji podążą hodowcy innych ras bydła mięsnego i przy współpracy z władzami Związku doprowadzą do zwiększenia opłacalności hodowli bydła mięsnego i stałego wzrostu, jakości polskiej wołowiny kulinarnej.

Prezes Zarządu PZHiPBM

Bogusław Roguś

Zaloguj się aby dodać komentarz