Prezes Zakładów Mięsnych Silesia: Spożycie wołowiny wzrośnie - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
prezes-zakladow-miesnych-silesia-spozycie-wolowiny-wzrosnie
Te dane są tym bardziej zadziwiające, że średnia w Unii Europejskiej wynosi ok. 16-18 kg na osobę.Dlaczego tak się dzieje? Specjaliści z IERiG uważają, że główną przyczyną jest nieustanny wzrost cen mięsa, a w szczególności właśnie wołowiny. W latach 2004-2012 jej wartość wzrosła o 7,1 proc. rocznie, podczas gdy drób drożał o 4,7 proc. Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego postanowiło zmienić ten obraz. W 2008 r. uruchomiło QMP (Quality Meat Program), uznawany także przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi za oficjalny krajowy system jakości żywności.

Program hodowcom bydła niezwykle wysokie wymagania dotyczące sprzedawanego przez nich mięsa. Jeśli producent chce otrzymać certyfikat, na każdym etapie chowu i przerobu musi zapewnić zwierzętom  ściśle określone warunki. - Działalność QMP oraz nacisk producentów na promowanie mięsa wołowego sprawiają, że w najbliższym czasie przewidywany jest wzrost jego spożycia. I bardzo dobrze! Wołowina to bowiem źródło wielu witamin, składników i minerałów, które pozwalają naszym organizmom dobrze funkcjonować i rozwijać się – komentuje Krzysztof Woźnica, prezes Zakładów Mięsnych Silesia.

 

Źródło: Portal Spożywczy

http://www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/prezes-zakladow-miesnych-silesia-spozycie-wolowiny-wzrosnie,113664.html

Zaloguj się aby dodać komentarz