Już jutro konferencja Creating Entrepreneurs in Food czyli Tworzenie przedsiębiorczości w sektorze spożywczym - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podniesienie poziomu innowacyjności i tworzenie nowych szans w obszarach wiejskich europy poprzez rozbudowę umiejętności z dziedziny przedsiębiorczości oraz wspomaganie innowacyjnego myślenia przedsiebiorców rozpoczynających prowadzenie biznesu związanego z żywnością.

Czy możliwe jest wypracowanie programu edukacyjnego dla młodych przedsiębiorców, rolników, producentów żywności tak aby mogli oni z sukcesem rozwijać swój biznes w oparciu o innowacyjne narzędzia do zarządzania i marketingu wykorzystywane w całej Europie? 

Okazuje się że tak! 

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego jest partnerem międzynarodowego projektu “Creating Entrepreneurs in Food (CEF)” w ramach którego wraz z Galway i Mayo Institute of Technology (Irlandia), University of Bedfordshire (Wielka Brytania) oraz CEJA wypracowano taki program.

Już teraz zapraszamy Was do wzięcia udziału w konferencji podsumowującej projekt która odbędzie się w Warszawie! :) 

Zainteresowany?!

Zarejestruj się!


https://www.eventbrite.com/e/creating-entrepreneurs-in-food-tickets-49084979495?aff=efbevent

Zaloguj się aby dodać komentarz