Żuchowski: inwestycje wszędzie, gdzie tylko możliwe. - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
zuchowski-inwestycje-wszedzie-gdzie-tylko-mozliwe
Takie stwierdzenie padło podczas odbywającego się w ministerstwie seminarium „Planowanie przestrzenne na obszarach wiejskich - potrzeby zmian”, na którym debatowano o systemie planowania i zagospodarowania przestrzennego na obszarach wiejskich.Wzięli w nim udział przedstawiciele: ministerstwa infrastruktury i budownictwa, ministerstwa rozwoju i środowiska, prawników, samorządowców oraz ekspertów zajmujących się problematyką planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poinformował, że w 1994 r. przyjęto ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która jest już przestarzała.

- Wówczas były dwa plany: ogólny plan oraz plany szczegółowe i wtedy nie było tych problemów, które są obecnie, gdy potrzebny jest rozwój na obszarach wiejskich. Ostatnie 10-15 lat to dzika zabudowa na ternie wsi i miast, ponieważ niewydolność „aparatu planistycznego" oraz koszty powodują, że większość gmin czy miast korzysta z decyzji o tzw. warunkach zabudowy i zagospodarowania, co z punktu widzenia planowania jest niedobre - zaznaczył Jurgiel.

Podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury i budownictwa - Tomasz Żuchowski zaznaczył, że planowanie przestrzenne nie dzieli się na miejskie i wiejskie.

- Można zaryzykować stwierdzenie, że dzisiejszy stan  rzeczy w tym zakresie wymknął  się już dawno spod kontroli. Dziś jest to jeden z najbardziej zaniedbanych kawałków  Polski - powiedział wiceminister. - Obecnie zaciera się granica pomiędzy miastem i wsią, a oba te obszary oddziaływają na siebie wzajemnie w żywiołowy, nieuregulowany sposób, często powodując wzajemne blokowanie rozwoju.

Podkreślił, że chaotyczny sposób zabudowy mieszkaniowej, w tym nieprawidłowe i nieefektywne gospodarowanie gruntami rolnymi, zwiększa koszty urbanizacji, utrudnia dostęp do usług, przyczynia się do degradacji krajobrazu, a także zamyka możliwości wytworzenia się tożsamości lokalnej.

Wiceminister zapowiedział opracowanie Kodeksu urbanistyczno-budowlanego tak, aby można było rozpocząć porządkowanie obszarów wiejskich.

 

Źródlo: WieściRolnicze.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz