Wystawa bydła w Danii jedną z największych w Europie - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
wystawa-bydla-w-danii-jedna-z-najwiekszych-w-europie
Wystawa była połączona z targami sprzętu rolniczego. Męska część zwiedzających z zaciekawieniem oglądała nowinki techniczne i innowacyjne rozwiązania, stosowane zarówno w produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej.  Dodatkowo można było napotkać kącik ogrodniczy oraz kulinarny, co z kolei cieszyło damską część. Natomiast dzieci mogły się wyszaleć w specjalnie zorganizowanym dla nich miejscu. Proste zabawy jak kąpiel w ziarnie zbóż, czy zwiedzanie zakamarków domku zbudowanego z kostek słomy, przynosiły dzieciom wiele radości. Tak więc każdy zwiedzający mógł znaleźć tu coś dla siebie.
Na czas wystawy ściągnięto do Herning, bagatela –  ok. 2500 zwierząt, w tym ponad 1000 sztuk bydła. Wśród krów mlecznych na wystawie zaprezentowano takie rasy jak:
duński Jersey, duński Holsztyn, duński Holsztyn czerwony,  duńska czerwona (RDM).

Podczas oceny krów sędziowie mogli przyznać maksymalnie 24 punkty. Na obszernym ringu oceniano jednocześnie kilka grup zwierząt, co jest raczej niespotykane w Polsce.

W poszczególnych rasach wybierano czempiony, jak również przyznawano honorowe odznaczenia. Szczególnym wyróżnieniem było wyznaczenie Najpiękniejszej Krowy Danii. Tytuł ten został przyznany krowie rasy Duński Czerwony Holsztyn po buhaju Bared, hodowli Martina Christensena. Krowa ta w ciągu ostatnich pięciu lat wyprodukowała średnio 12 100 kg mleka, 544 kg tłuszczu i 425 białka.

Niespotykana była także różnorodność prezentowanych ras bydła mięsnego. Wśród których można było podziwiać między innymi takie rasy jak: Dexter, Aberdeen Angus, Highland, Pinzgauer, Grauvieh, Galloway, Hereford, Piemontese, Blonde d'Aquitaine, Korthorn, Charolais, Limousine, Dansk Blåkvæg, Krydsningsdyr. Zwiedzający mieli okazję poszerzyć wiedzę na temat utrzymywanych obecnie ras bydła mięsnego.

Krajowa Wystawa Zwierząt „Landsskuet” w duńskim Herning, to wydarzenie zakrojone na szeroką skalę. Hodowcom umożliwiła wyjazd firma PH Konrad we współpracy z Viking Genetics. Wrażenia z wystawy pozostaną na długo w pamięci hodowców. Warto jest wybrać się na tego typu imprezę, gdyż niewiele jest możliwości spotkania tak licznej i różnorodnej stawki zwierząt w jednym miejscu.

 

 

Autor: Łukasz Chmielewski/farmer.pl
Zaloguj się aby dodać komentarz