Rolnicy dziękowali na Jasnej Górze za plony - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
m41.jpg
Zwracając się do uczestników uroczystości, w tym tysięcy rolników, prezydent powiedział, że przeszliśmy razem trudne chwile i bolesne procesy, ale dziś razem mamy powody do dumy. Podkreślił, że „polskie rolnictwo i hodowla konsekwentnie umacniają konkurencyjną propozycję na rynkach świata i Europy”, młodzież wiejska jest coraz lepiej wykształcona, modernizowana jest na wsiach infrastruktura, „zwiększają się możliwości dobrego, godnego życia na polskiej wsi”.
Komorowski zaznaczył, że sukcesy polskiej wsi są głównie zasługą rolników i ich ciężkiej pracy. Podkreślił też jednak zasługi wszystkich kolejnych rządów, które tworzyły warunki korzystne dla rolnictwa oraz wagę decyzji o integracji z UE.

Przyznał przy tym, że nie wszystko się udało i wiele pracy i wysiłku jest wciąż przed nami. Zdaniem Komorowskiego, największym wyzwaniem jest obecnie tworzenie nowych miejsc pracy i osiągnięcie samodzielności finansowej polskich gospodarstw. Wymaga to – mówił prezydent – szukania nowych zajęć, zawodów, form aktywności gospodarczej. Ważnym zadaniem jest też – według Komorowskiego – znalezienie metod wspierana mniejszych gospodarstw, trzeba ponadto tworzyć warunki do łączenia uprawy ziemi z działalnością pozarolniczą.

– Jako naród, jako rodziny i jako jednostki nie będziemy istnieli bez pracy – mówił Komorowski. Potrzeba więc – powiedział prezydent – wspólnego wysiłku i zgodnego wypracowania strategii rozwoju poprzez pracę, także poprzez pracę rolników.

Obecny na Jasnej Górze szef resortu rolnictwa Stanisław Kalemba w swoim przemówieniu podsumował rezultaty negocjacji ws. nowej perspektywy środków unijnych, mówił też o tegorocznych zbiorach i działaniach swojego resortu.

– Z budżetu UE w latach 2007-2013 rolnictwo i wieś otrzyma ok. 28,6 mld euro. W latach 2014-2020 będzie to ok. 32,1 mld euro na Wspólną Politykę Rolną – tyle otrzymają beneficjenci, to jest wzrost o 12 proc. zaznaczył Kalemba. Wskazał, że Polska będzie na 5. miejscu wśród 28 państw Unii pod względem budżetu na Wspólną Politykę Rolną, pozostanie też największym w UE beneficjentem tzw. drugiego filara, który wspiera rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich.


Według ministra bieżący rok był rokiem urodzajów, podobnie jak poprzedni, niższe w tym roku są jednak ceny. Jak prognozował Kalemba, może to m.in. poskutkować obniżkami cen pasz i wzmocnieniem produkcji zwierzęcej. Jednocześnie minister zwrócił uwagę na dużą dynamikę wzrostu eksportu w rolnictwie.

Zaapelował do rolników o organizowanie się np. w grupy producenckie czy spółdzielnie, zapowiedział wsparcie działań prowadzących do zwiększenia sprzedaży bezpośredniej.


Organizowane od 1982 r. jasnogórskie dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w sanktuarium. Co roku uczestniczą w nich liczni rolnicy, w tym roku – według biura prasowego sanktuarium – było ich kilkadziesiąt tysięcy. Podczas mszy błogosławione są wieńce żniwne przynoszone przez ubrane w regionalne stroje delegacje rolników. Tegorocznymi starostami uroczystości byli Magdalena i Tomasz Obszańscy z Tarnogrodu w powiecie biłgorajskim.


Źródło: TVP Info, www.tvp.info,
Redakcja AgroNews

Zaloguj się aby dodać komentarz