Soja coraz popularniejsza - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
soja-coraz-popularniejsza
Propagowanie uprawy roślin wysokobiałkowych, w tym także soi w naszym kraju w ostatnim czasie przebiega na szeroką skalę. Wiąże się to przede wszystkim z zabezpieczeniem rodzimego białka dla przemysłu paszowego oraz nieocenioną rolą w zmianowaniu tych roślin. Zachętą do uprawy tych roślin ma być dopłata w wysokości 326 euro/ha, dopłata do materiału siewnego oraz, jak zapewniła obecna na spotkaniu minister Zofia Szalczyk, możliwość ich włączania w strukturę zazielenienia. 
W pierwszej części spotkania uczestnicy zwiedzali poletka z soją. Zaprezentowano na nich odmiany dostępne w Polsce. Część z nich zasiana była bez nawożenia azotowego, po soi, a także po pszenicy z dodatkiem 30 kg/ha N. Jak pokazuje praktyka rolnicza uzyskiwanie plonów powyżej 3 t/ha jest jak najbardziej realne. Średni plon soi w Polsce wynosi zaledwie 1,6 t/ha.

Doświadczeniem prowadzonym równolegle były poletka z systemami odchwaszczania soi. To palący problem wszystkich jej producentów, bowiem na dzień dzisiejszy nie ma zarejestrowanych w tej roślinie herbicydów. Skuteczność w odchwaszczaniu soi wykazują m.in. linuron, chlomazon oraz metrybuzyna. Badania te oraz rosnąca popularność roślin wysokobiałkowych mają skutkować rejestracją herbicydów w tej grupie roślin. 

Część wykładowa poświęcona była perspektywom uprawy soi w Polsce, unowocześnianiu technologii uprawy odmian konwencjonalnych soi oraz dokładniejszemu przedstawieniu zakresu prowadzonych doświadczeń z soją w Winnej Górze. Swoje wystąpienie miała także Zofia Szalczyk, przedstawiciele firm hodowlanych AgroYoumis oraz Saatbau. 
Pierwszy Dzień Soi zorganizowano 1 września w Winnej Górze w Polowej Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin. Źródło:topagrar.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz