Minister broni uboju rytualnego - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
196359867_2ef2ee41fe.jpg
- Jeżeli wymagają tego obyczaje rytualne to Unia Europejska toleruje ubój zwierząt niepozbawionych świadomości.  Konstytucyjność przepisów pozwalających na ubój zgodny z obrządkiem muzłumańskim dla pozyskania mięsa halal lub zgodny z judaizmem dla pozyskania mięsa koszernego zakwestionował Andrzej Seremet, prokurator generalny – informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Według niego rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 9 września 2004 r. w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do zawodowego uboju oraz warunków i metod uboju i uśmiercania pozwala stosować ubój rytualny, a tym samym wprowadza wyjątek od ustawy o ochronie zwierząt że zwierzęta kręgowe mogą być uśmiercone wyłącznie po wcześniejszym pozbawieniu ich świadomości, przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.

Prokurator podkreśla, że rozporządzenie jest niezgodne z konstytucją bo wprowadza zmiany w zapisie ustawy o ochronie zwierząt.

Z kolei w obronie swojego stanowiska minister rolnictwa przywołuje przepisy unijnej dyrektywy 93/119/WE w sprawie ochrony zwierząt podczas uboju. Według dyrektywy ogłuszanie zwierząt lub natychmiastowe zabicie  nie mają zastosowania w przypadku  szczególnych metod uboju jakie są związane z ubojem rytualnym.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna Trybunał nie wyznaczył  jeszcze terminu rozprawy w tym temacie.

Źródło: Farmer.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz