Producenci wołowiny nie chcą zakazaniu uboju rytualnego - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W Sejmie pojawił się projekt ustawy opracowany przez Prawo i Sprawiedliwość, który ma na celu wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt oraz poprawę ich szeroko rozumianego dobrostanu. Projekt zakłada między innymi wprowadzenie tak zakazu uśmiercania zwierząt gospodarskich bez uprzedniego pozbawienia świadomości.

"Wprowadzenie zakazu uboju rytualnego opiera się na naukowo wiarygodnych danych dotyczących zasadniczej różnicy pod względem stopnia bólu i cierpień zwierząt, którym podrzynane są gardła bez uprzedniego ogłuszenia w porównaniu z innymi przyjętymi w krajach europejskich sposobami uboju (co jednocześnie nie oznacza, że ubój standardowy spełnia wszelkie warunki humanitarności)" - podano w uzasadnieniu. Projekt jednocześnie przewiduje, że "ubój rytualny będzie możliwy na potrzeby członków związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej funkcjonujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.”

W tej sprawie głośno jest o sprzeciwie Rady Sektora Wołowiny wobec poselskiego projektu ustawy. Sprzeciw ten jest bardzo szeroko argumentowany przez przedstawicieli takie jak: pogorszenie pozycji polskich eksporterów, ograniczenie możliwości konkurowania polskich przetwórców i rolników, zwiększenie cierpienia zwierząt, które będą transportowane na ubój rytualny do krajów sąsiednich, spadek ceny tusz wołowych (o 8- 15%), utratę znaczących rynków zbytu, a to tylko niektóre z nich.

Rada Sektora Wołowiny podkreśla bardzo ważną rolę jaką stanowi ubój rytualny. Dzięki takiemu sposobowi uboju w ciągu ostatnich dwóch lat odzyskaliśmy 40 rynków zbytu. Ponad to poprzez współpracę międzynarodową Polskiego Instytutu Halal uzyskujemy akredytację kolejnych państw. Wzrost zapotrzebowania na taki rodzaj mięsa jest siłą napędowym rozwoju polskiego sektora wołowiny zarówno dla przetwórców jak i dla rolników.

Zdaniem rady wiele przepisów, które zostały zaproponowane jest niedopracowanych, niebiorących pod uwagę rzetelnych danych i opinii zainteresowanych stron.

 

Źródło:
PAP                                                                         
portalspozywczy.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz