- Kategoria: Przepisy prawa
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W projekcie ustawy kompleksowo uregulowano kwestie hodowli i rozrodu zwierząt gospodarskich. Przewidziano w niej rozwiązania, które zapewnią prawidłowe stosowanie rozporządzenia unijnego 2016/1012 w sprawie hodowli zwierząt.
- Kategoria: Regulacje prawne
Krótsze terminy stosowania nawozów, mniej czasu na budowę płyt i zbiorników, więcej dokumentów wymaganych od rolników- tak możemy podsumować regulacje które wchodzą w zycie już 26.07.2018r. Zmiany zostały wprowadzone jako wypełnienie obowiązków Polski jako państwa członkowskiego oraz realizacji zadań wynikających z art. 104 ust. 1 z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne.
Większość z wymagań tego programu obowiązywać będzie na obszarze całego kraju już od od 26 lipca 2018 r.-wyjątek stanowią przepisy dotyczące obowiązku sporządzania planu nawożenia azotem, które zaczną obowiązywać z dniem 1 stycznia 2019 r. oraz przepisy dotyczące obowiązku dostosowania miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w przyjętym przez Radę Ministrów dokumencie, które zaczną obowiązywać z dniem 31 grudnia 2021 r. dla podmiotów prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie większej niż 210 DJP.
Podmioty prowadzące chów lub hodowlę zwierząt w liczbie mniejszej lub równiej 210 DJP będą miały czas do końca 2024 r., aby dostosować się do wymogów Programu azotanowego w zakresie obowiązku dostosowania miejsc do przechowywania nawozów naturalnych.
Nowe regulacje dotyczą:sposobów i warunków rolniczego wykorzystania nawozów azotowych,
terminów, w których dozwolone jest rolnicze wykorzystanie nawozów,
warunków przechowywania odchodów zwierzęcych, w tym powierzchnie i pojemności urządzeń do ich przechowywania,
zasady planowania prawidłowego nawożenia azotem
Poniżej przedstawiamy terminy stosowania nawozów:
Nawozy naturalne stałe
- grunty orne – 1 marca – 31 października
- uprawy trwałe, uprawy wieloletnie, trwałe użytki zielone – 1 marca – 30 listopada.
Nawozy azotowe mineralne i nawozy naturalne płynne
- grunty orne – 1 marca – 20 października,
- grunty orne na terenie gmin objętych wykazem stanowiących załącznik nr 2 do Programu – 1 marca – 15 października,
- grunty orne na terenie gmin objętych wykazem stanowiącym załącznik nr 3 do Programu – 1 marca – 25 października,
- uprawy trwałe, uprawy wieloletnie,
trwałe użytki zielone – 1 marca – 31 października.
- Kategoria: Przepisy prawa
Można z pewnością stwierdzić, że największymi przegranym w razie przyjęcia tego Projektu będą zarówno zwierzęta tj. bydło oraz ich właściciele producenci żywca wołowego i ich rodziny.
Wprowadzenie zmiany prawa wg projektu odbije się negatywnie i silnie na budżetach domowych wielu polskich rodzinach trudniących się opasem bydła. Wielu z hodowców nie wytrzyma presji cen i kosztów i będzie zmuszonych do rezygnacji z opasu.
- Kategoria: Przepisy prawa
W Sejmie pojawił się projekt ustawy opracowany przez Prawo i Sprawiedliwość, który ma na celu wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt oraz poprawę ich szeroko rozumianego dobrostanu. Projekt zakłada między innymi wprowadzenie tak zakazu uśmiercania zwierząt gospodarskich bez uprzedniego pozbawienia świadomości.
- Kategoria: Zmiany w prawie
- Kategoria: Zmiany w prawie
- Kategoria: Zmiany w prawie
- Kategoria: Zmiany w prawie
- Kategoria: Zmiany w prawie
- Kategoria: Przepisy prawa