Zakład mięsny integratorem systemu QMP - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
bukaciarnia3.jpg
Z jednej strony zakład mięsny organizuje rynek tego mięsa, promując je w handlu, z drugiej - organizuje sobie bazę surowcową, zachęcając rolników do podejmowania produkcji bydła w systemie QMP.
Chociaż certyfikacja zakładu mięsnego w systemie nie jest zbytnio uciążliwa ani kosztowna, to dopiero cztery krajowe firmy mięsne zdecydowały się na podjęcie tego trudu. Pozostałe, wobec wciąż bardzo ograniczonego rynku wołowiny kulinarnej w Polsce, wolą poczekać, aż inni przetrą szlaki. - Zdaję sobie sprawę, że praca i środki finansowe, które włożyliśmy w certyfikację zakładu w systemie QMP i prowadzenie tej produkcji to inwestycja na przyszłość. Na razie produkcję wołowiny QMP prowadzimy na niewielką skalę, gdyż zapotrzebowanie na to mięso nie jest jeszcze duże, choć powoli rośnie - ocenia Alicja Woźniak, prezes firmy mięsnej ELKOPOL Sp. z o.o. z Płońska.  - Naszym odbiorcą wołowiny QMP jest przede wszystkim sieć Makro, która zwiększa stopniowo zamówienia i wprowadziła to mięso do kilku kolejnych swoich hal. Ale to na razie zbyt mało, byśmy mogli intensywnie propagować produkcję bydła w systemie QMP wśród naszych dostawców – narazilibyśmy ich na ryzyko braku odbioru bydła QMP. Mamy już  jednak pośród dostawców kilkadziesiąt certyfikowanych gospodarstw i zainteresowanie tą produkcją stopniowo rośnie.

Zaloguj się aby dodać komentarz