I Forum Sektora Wołowiny - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
i-forum-sektora-wolowiny
Ważnym elementem Forum jest także wzmacnianie współpracy w zakresie transferu wiedzy pomiędzy sektorem nauki a uczestnikami łańcucha dostaw wołowiny.Cele szczegółowe:
  • kształtowanie dobrego wizerunku wołowiny,
  • budowanie świadomości, czym jest wołowina kulinarna,
  • utrwalanie skojarzenia idei innowacyjności z produkcją wołowiny kulinarnej,
  • budowanie trwałych, długofalowych relacji z mediami i partnerami B2B (nauka-producenci rolni – przetwórcy – handel – konsumenci); w ramach przedsięwzięcia, Polskiemu Zrzeszeniu Producentów Bydła Mięsnego zależy na poprawie relacji i komunikacji pomiędzy producentami i przetwórcami w kontekście systemów oceny i jakości surowca (EURO, QMP) oraz na wzbudzaniu potrzeby powiązań kooperacyjnych między rolnikami a przemysłem mięsnym,
  • ponadto, celem propagowania wartościowych informacji będzie upowszechnianie wiedzy na temat Międzynarodowej konferencji naukowej „Pro-konsumencka gospodarka żywnościowa w krajach UE” oraz projektu badawczego „Optymalizacja produkcji wołowiny w Polsce zgodnie ze strategią od widelca do zagrody”.


Ważnym elementem Forum będzie także możliwość zapoznania się z planowanymi działaniami strony rządowej oraz UE w zakresie wspierania sektora wołowiny w Polsce w obecnym okresie programowania w latach 2014 – 2020.


Po więcej informacji zapraszamy tutaj: beefforum.pl

Pełny program forum można znaleźć tutaj.

Zaloguj się aby dodać komentarz