Do UE trafia coraz więcej wołowiny w ramach tzw. kwoty hiltońskiej - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
do-ue-trafia-coraz-wiecej-wolowiny-w-ramach-tzw-kwoty-hiltonskiej
Eksperci podkreślają, że w ubiegłym roku, podobnie jak w roku 2014, konsumpcja wołowiny ukształtowała się na poziomie 1,6 kg na mieszkańca. Stanowi to nieznaczny wzrost w stosunku do roku 2013, kiedy to na jednego Polaka przypadało średnio 1,5 kg mięsa wołowego. 

W pierwszym półroczu tego roku ceny detaliczne wołowiny nieznacznie wzrosły, tj. o 0,2 proc.,  w stosunku do analogicznego okresu w roku 2015. W tym samym okresie ceny wieprzowiny oraz drobiu zanotowały spadek. Zgodnie z ocenami Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, na które powołuje się ARR, pod koniec 2016 roku ceny detaliczne wołowiny mogą być wyższe w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednocześnie bilansowe spożycie tego gatunku mięsa może się ponownie obniżyć do 1,5 kg per capita

Ceny w skupie

W opinii analityków ARR prognozowany wzrost unijnej produkcji będzie równoważony wyższym eksportem. Czynnikiem, który będzie sprzyjał jego wzrostowi jest zdaniem ekspertów otwarcie rynku tureckiego oraz japońskiego na import europejskiej wołowiny. Możliwym jest także wzrost popytu ze strony innych państw afrykańskich oraz azjatyckich.

- Ceny w UE będą oscylowały wokół poziomu z 2015 r. Z uwagi na duży udział eksportu w zagospodarowaniu krajowej produkcji ceny żywca wołowego w Polsce są w dużej mierze zależne od poziomu cen w UE oraz od kursu złotego. Biorąc pod uwagę deprecjację złotego oraz przewidywany spadek krajowej produkcji, przewiduje się, że po sezonowym spadku jesienią br. w ostatnim kwartale ceny skupu bydła w Polsce mogą wzrosnąć, ale będą kształtować się na poziomie zbliżonym do notowanego rok wcześniej - prognozuje Zespół Ekspertów ARR.

 

źródło: PortalSpożywczy.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz