ZM Zakrzewscy uruchamiają jedną z najnowocześniejszych linii rozbioru mięsa wołowego - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zakłady Mięsne Zakrzewscy, zainwestowali w jedną z najnowocześniejszych w Europie linii rozbioru mięsa wołowego. Od teraz będą mogli produkować na eksport nie tylko ćwierćtusze wołowe ale i konfekcjonowane, porcjowane i pakowane próżniowo mięso.

Zakłady Mięsne Zakrzewscy jest firmą rodzinną istniejącą na rynku od ponad 20 lat. Firmę prowadzą dawaj bracia Janusz i Dariusz Zakrzewscy w Kosowie Lackim, we wschodniej części Mazowsza. Przedsiębiorstwo skupuje żywiec wołowy i wieprzowy. W zakładzie z dostarczonych zwierząt produkowane jest wysokiej jakości mięso kulinarne. Dzięki inwestycji w jedną z najnowocześniejszych w Europie linii rozbioru mięsa wołowego zakład będzie w stanie eksportować nie tylko ćwierćtusze wołowe – jak dotychczas, ale także konfekcjonowane, porcjowane i pakowane próżniowo mięso.

- Decyzja o rozbudowie zakładu wynikała z rosnącego popytu na wysokiej jakości polskie mięso wołowe w Europie. Szacujemy, że 70% produkcji z nowej hali trafi na rynek unijny. Aby spełniać najwyższe standardy jakościowe zainwestowaliśmy w najnowocześniejsze technologie rozbioru, pakowania oraz rozwiązania pozwalające na identyfikację produktu na każdym etapie wytwarzania. Zdajemy sobie sprawę, że równie ważne jak innowacyjne maszyny są materiały wykończeniowe, dlatego w nowej hali zastosowaliśmy specjalistyczne posadzki Flowfresh, które od lat doskonale sprawdzają się w naszym zakładzie – powiedział Andrzej Gąsiorowski, dyrektor ds. technicznych w ZM Zakrzewscy.

W nowej hali ZM Zakrzewscy na powierzchni 3 tys. mkw. wykonano specjalistyczne, antybakteryjne posadzki Flowfresh HF o grubości 6 mm, w kolorze jasnoszarym. Są to bezspoinowe poliuretanowo-cementowe posadzki żywiczne przeznaczone m.in. do stosowania przy mokrych procesach przetwórczych w przemyśle spożywczym. 

Zdjęcia nowej linii można zobaczyć na stronie portalspożywczy.pl http://www.portalspozywczy.pl/galeria/150407/81570.html

Źródło: portalspożywczy.pl

 

Zaloguj się aby dodać komentarz