Spada pogłowie krów mlecznych. W lubuskim prawie o jedną czwartą - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
spada-poglowie-krow-mlecznych-w-lubuskim-prawie-o-jedna-czwarta
  W raporcie Federacji czytamy, że w I połowie 2015 roku, pogłowie krów mlecznych w Polsce wynosiło 2 279 tys. sztuk, tym samym stopa redukcji pogłowia zmalała do poziomu 1,3 proc. W takim samym stopniu obserwowano zmiany w  gospodarstwach  indywidualnych, utrzymujących prawie 95 proc. krajowego pogłowia.

Jak informują analitycy PFHBiPM, spadek pogłowia krów mlecznych, na poziomie od 1 do 23,9 proc, odnotowano w dwunastu województwach. Największa redukcja pogłowia dotyczyła województwa lubuskiego i wyniosła niemalże jedną czwartą. Natomiast w województwie łódzkim, dolnośląskim, mazowieckim, oraz opolskim pogłowie zostało zredukowane o 4,8-7,7 proc. W warmińsko-mazurskim, pomorskim, zachodniopomorskim, podkarpackim i lubelskim o 2,4-3,1 proc., a w śląskim i małopolskim o około 1 proc. 

  W pozostałych czterech województwach zwiększono liczbę utrzymywanych sztuk. Największy wzrost miał miejsce w województwie kujawsko-pomorskim o 4,5 proc. W województwie wielkopolskim i podlaskim pogłowie zwiększono o 3,4-3,9 proc., natomiast w świętokrzyskim o 0,5 proc. - czytamy w komunikacie PFHBiPM.

Mniej krów, większe stada
Spadek pogłowia krów mlecznych przyczynił się również do ograniczenia liczby gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła mlecznego. Jak podaja eksperci Federacji, w roku 2014 ich liczba zmalała o 11,7 proc. i w połowie roku wynosiła niespełna 286 tys. W porównaniu z rokiem 2004 było ich o około 60 proc. mniej, a statystyczne stado wzrosło do 8,1 szt. z 3,8 szt.

Prognozy nie najlepsze
Według prognoz w II połowie 2015 roku, ze względu na niskie ceny mleka i malejącą opłacalność produkcji, stopa redukcji pogłowia może zwiększyć się do 3 proc. W rezultacie liczba krów mlecznych w Polsce w grudniu bieżącego roku może zmniejszyć się do około 2 180 tys. sztuk. Eksperci Federacji zaznaczają jednak, że pogłowie krów pozostałych, do których zaliczamy mamki, również się zmniejszyło o 2,2 proc. do poziomu 165,2 tys. sztuk.

 

Źródło: AgroNews.pl


Zaloguj się aby dodać komentarz