Polskie mięso naturalnie! - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
W naszym kraju naturalne łąki i pastwiska od najdawniejszych czasów stanowią podstawę żywienia bydła, na której zwierzęta nie konkurują o pożywienie z człowiekiem. Jeśli uda nam się wykorzystać bogactwo doskonałej paszy dla bydła tkwiące w użytkach zielonych, to nowe możliwości produkcji i eksportu zdrowej polskiej wołowiny są obiecujące, jak nigdy dotąd. Wydajność rzeźna zwierząt utrzymywanych na takich użytkach zielonych będzie oczywiście nieco niższa, ale będzie to mięso zdrowsze i z pewnością smaczniejsze. 

Podsumowując, mamy w Polsce ogromne możliwości zwiększenia pogłowia bydła i produkcji żywca wołowego. Z uwagi na kwoty mleczne i wypadanie z produkcji mleka drobnych gospodarstw jedyną alternatywą pozostaje bydło mięsne. Już ta pobieżna analiza sytuacji pokazuje nasz ogromny, niewykorzystany potencjał w tym zakresie.

Zaloguj się aby dodać komentarz