Polskie steki nagrodzone w konkursie World’s Best Steak - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

4 lipca w Londynie odbyła się IV edycja renomowanego konkursu  World’s Best Steak, której celem jest wyłonienie najlepszych producentów steków na świecie. OSI Poland Foodworks zdobyła 4 medale, z czego dwoma złotymi zostały nagrodzone steki pochodzące z bydła polskich ras. Warto podkreślić, że Grupa OSI posiada najwyższe certyfikaty jakości, w tym certyfikat jakości mięsa wołowego QMP. Koncern został nagrodzony 12 nagrodami w różnych kategoriach oraz nagrodą główną World’s Best Steak.

W konkursie wzięli udział producenci wołowiny aż z 22 krajów, prezentowane steki pochodziły od 35 ras bydła, zarówno czystorasowego jaki krzyżówek. OSI Poland Foodworks z Chróściny (woj. dolnośląskie) jako jedyny zgłosił do konkursu steki z polędwicy oraz antrykotu pochodzące z polskich ras bydła, tzw. polskiej czarno-białej rasy holsztyńsko-fryzyjskiej oraz hodowanych w Polsce krzyżówek krów ras mlecznych z bykami mięsnymi. Pomimo tak ogromnej konkurencji właśnie polskie steki zdobyły złote medale, przewyższając walorami kulinarnymi mięso pochodzące od czystorasowych zwierząt, co udowodniło światu, że wołowina pochodząca z tradycyjnie występujących w Polsce ras oraz mięsnych krzyżówek, hodowana tradycyjnie oraz właściwie selekcjonowana jest najwyższej jakości.

W konkursie World’s Best Steak Polska była reprezentowana również przez zakład produkcyjny ABP Poland, który również był laureatem jednej z głównych nagród dla polędwicy (World’s Best Fillet) pochodzącej z krzyżówki rasy Simental.

Zaloguj się aby dodać komentarz