Wołowina z Polski ponownie trafi do Turcji - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
wolowina-z-polski-ponownie-trafi-do-turcji
Cena skupu żywca wołowego ras mieszańcowych oraz buhajów mlecznych rasy holsztyńsko-fryzyjskiej wynosi 7-8 zł za kilogram. Tymczasem bydło czystych ras mięsnych kosztuje już nawet powyżej 10 zł - informuje TVP 1.Mięso wołowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W związku z rosnącym popytem producenci nie mają obecnie większych problemów ze sprzedażą sztuk. Wszystko przez wzmożony eksport do krajów Unii Europejskiej ale także Afryki Północnej jak Algieria i Egipt.

- Każda ilość mięsa dobrej jakości jest w stanie wyjechać z Polski. Ożywiły się rynki afrykańskie, głównie Algieria. Jest także duże zapotrzebowanie jeśli chodzi o wołowinę przez Izrael - mówił dla TVP 1 Bogusław Roguś, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego

Wołowina z Polski jest także od ubiegłego tygodnia pożądana w Turcji. Kraj ten szuka dobrego mięsa w całej Wspólnocie. Jak podaje TVP 1 według szacunków na tamtejszym rynku brakuje około 350 tysięcy ton. Dlatego w naszym kraju pojawiła się wizyta tureckiej delegacji, która chciała nawiązać kontakty handlowe.

Polska wołowina jest w Turcji doskonale znana. Kilka lat temu nasz kraj był głównym dostawcą tego mięsa na tamtejszy rynek. Niestety eksport został wstrzymany wskutek wybuchu w Europie choroby BSE czyli gąbczastastej encefalopatii bydła popularnie zwanej chorobą szalonych krów. Obecnie mamy jednak szansę wrócić na turecki rynek.

Ta sytuacja może napawać optymizmem polskich hodowców bydła mięsnego, którzy w najbliższym czasie spodziewają się podwyżek cen skupu. Oprócz popytu na wołowinę sprzyja mu także wysoki kurs Euro.

 

 

Źródło: AgroPolska.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz