Unia Europejska zapłaci za zmniejszanie produkcji mleka? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
unia-europejska-zaplaci-za-zmniejszanie-produkcji-mleka
Jeśli przedstawiony przez KE na posiedzeniu Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa lipcowy pakiet wejdzie w życie, pomoc przede wszystkim powędruje w stronę producentów mleka. Do tych, którzy zdecydują się na zmniejszanie stada, a co za tym idzie wytwarzania surowca trafi 150 mln euro. Dobrowolny mechanizm ograniczania produkcji mleka będzie funkcjonować na poziomie UE, dzięki czemu dostęp rolników w UE do programu będzie odbywać się na tych samych warunkach.

Przewidziana jest także warunkowa pomoc dostawcza. Na tę formę wsparcia przeznaczono 350 mln euro, które miałyby trafić do państw członkowskich. Dodatkowo poszczególne państwa mogą pulę zwiększyć o kolejne 100% z własnego budżetu.

Dla Polski przewidziano kwotę 22 670 129 euro.

Prócz tego państwa członkowskie otrzymały możliwość zmiany ustaleń w ramach dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją dla sektora mleczarskiego, w celu zapewnienia oddzielenia płatności od produkcji w roku 2017.

Wydłużono także okres interwencji publicznej dla odtłuszczonego mleka w proszku do końca lutego 2017 r., kiedy to zostanie wznowiony standardowy okres interwencji. Do końca grudnia 2016 r., górny pułap dla wykupu odtłuszczonego mleka w proszku po stałej cenie zostaje utrzymany na poziomie 350 000 t. Wydłużono czas obowiązywania systemu dopłat do prywatnego przechowywania dla odtłuszczonego mleka w proszku. Mechanizm standardowy (przechowywanie przez 90 – 210 dni) oraz rozszerzony (365 dni) zostaną wydłużone do końca lutego 2017 r.

Wypłacone zostaną także zaliczki z płatności unijnych. Ma to nastąpić od 16 października tego roku po zakończeniu kontroli administracyjnych. Pieniądze miałyby zostać wypłacone w wysokości 70% z tytułu płatności bezpośrednich oraz 85% z tytułu płatności obszarowych.

Kiedy"Pakiet lipcowy" miałby wejść w życie?

Jeśli wszystkie procedury uda się zrealizować w planowanym czasie, program zostanie przyjęty w połowie września. Komisja Europejska musi jeszcze wydać akty delegowane, które sprecyzują sposoby realizacji pakietu.

 

Źródło: MRiRW

Zaloguj się aby dodać komentarz