MASZYNY. Technologia zbioru pasz objętościowych cz. 1 - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
bale_siano_boronow_2008.jpg
Traw cięcie i pakowanieWarunki występujące w gospodarstwie, takie jak struktura użytków zielonych, liczba pracowników, czas możliwy do wykorzystania na prowadzenie poszczególnych zabiegów, średnie plony zbieranych roślin powinny być brane pod uwagę przy zakupie konkretnych maszyn. Dominującą maszyną w technologii zbioru zielonek jest maszyna zbierająca i to do niej powinniiśmy dopasować poszczególne maszyny poprzedzające. Jak najdelikatniej

Przetrząsanie jest zabiegiem, którego znaczenie rolnicy często bagatelizują. Prawidłowo prowadzony zabieg przetrząsania powinien zapewnić uzyskanie optymalnej wilgotności zbieranej paszy w jak najkrótszym czasie i przy jak najmniejszych stratach powodowanych przez okruszanie. Często zdarza się, jednak, że przetrząsanie jest zbyt intensywne nie tylko bezpośrednio po skoszeniu, ale i później.

 

Strząsanie składników pokarmowych

Szczególnie ważne są straty związane z okruszaniem przy roślinach grubołodygowych.
Przez zbyt intensywne przetrząsanie podsuszonych roślin, możemy doprowadzić do utraty składników pokarmowych znajdujących się w delikatnych listkach. Maszyny przeznaczone do przetrząsania to przede wszystkim przetrząsarki, ale także uniwersalne przetrząsaczo-zgrabiarki. I te pierwsze, i te drugie możemy podzielić na napędzane i nienapędzane.
Do grupy beznapędowych należą popularne w Polsce przetrząsaczo-zgrabiarki kołowe. Ich prosta konstrukcja i duża szerokość robocza sprawia, że są chętnie stosowane przez rolników. Jednak maszyna ta jest przeznaczona do stosowania w przypadku zielonek o mniejszych plonach (do 20 ton na ha). Do zielonek o większych plonach i do intensywniejszej pracy przeznaczone są przede wszystkim maszyny karuzelowe.

 

Proste i skomplikowane

Od najprostszych urządzeń wyposażonych tylko w dwa wirniki, do bardziej skomplikowanych, charakteryzują się doskonałą pracą i zdolnością do podbierania zielonki nawet w przypadku przejazdu kołami ciągnika po pokosie, w trakcie koszenia. Ciekawą konstrukcją są przetrząsaczo zgrabiarki pasowe. Ich mechanizm opiera się na wykorzystaniu przekładni pasowej o dwóch pasach klinowych. Do pasów przymocowane są palce podbierające zielonkę.
Jest to, co prawda, maszyna o małej wydajności pracy, ale ze względu na uniwersalność i możliwość pracy w obu kierunkach, sprawdza się na trudnych podgórskich terenach.

 

Tempo wysychania

Szybkość wysychania roślin przetrząsanych za pomocą maszyn napędzanych jest o ok 10% większa w stosunku do maszyn nienapędzanych. Natomiast straty składników pokarmowych powodowane przez okruszanie w maszynach aktywnych wynoszą około 30%. Sposobem na ich ograniczenie jest dostosowanie prędkości elementów roboczych maszyny do wilgotności.

 

Palce na ramionach

Do zgrabiania służą także zgrabiarki karuzelowe. Pracują w układzie jednego lub kilku sprzężonych ze sobą wirników. Zasada ich działania polega na tym, iż do wirnika przymocowane są ramiona sterowane krzywką. Znajdujące się na ramionach palce zagarniają materiał roślinny w miejscu zgrabiania. W miejscu formowania wału palce są unoszone przez
krzywkę. Oprócz doskonałej jakości pracy, zaletą tych zgrabiarek jest formowanie wału o przekroju prostokąta.
Tak uformowany wał jest niezbędny do prawidłowej pracy pras zwijających czy przyczep zbierających.

 

Baryłkowaty balot

W przypadku tych maszyn, zbiór wałów o nierównomiernej wysokości, najczęściej o przekroju trójkąta, wiąże się ze stosowaniem specjalnych technik prowadzenia maszyn zbierających. Ma to na celu zmniejszenie ilości zbieranego materiału w środkowej części zwijanej beli lub skrzyni ładunkowej przyczepy zbierającej. Przy niestarannym uformowaniu wałów za pomocą tych maszyn, uzyskuje się baloty o mniejszym zagęszczeniu po bokach lub nie zapełnia się całej szerokości skrzyni ładunkowej. Powoduje to powstawanie balotów baryłkowatych, a w każdym przypadku skutkuje zmniejszeniem wydajności maszyn zbierających i stratami ekonomicznymi.

 

 

Autor: Stanisław Leń/twoj-doradca-rolniczy-rynek

 

 

Zaloguj się aby dodać komentarz