Magazynowanie wilgotnej kukurydzy - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
dscn0562.jpg
Kukurydzę kiszonkową przechowywać można między innymi w workach kiszonkowych do przechowywania ziarna. Ten popularny sposób polega na tym, że do worków napełnionych kukurydzą, dodaje się drogie konserwujące środki chemiczne. Należy przy tym bardzo uważać, by nie doszło do przerwania worka lub do jego uszkodzenia przez gryzonie, w takim bowiem wypadku dochodzi do kontaktu kukurydzy z powietrzem i powstania pleśni.

Technologią alternatywną do magazynowania kukurydzy kiszonkowej zbieranej przy wilgotności 25-42% z z przeznaczeniem do karmienia bydła rogatego jest przechowywanie jej w hermetycznie zamkniętych wieżach (silosach) emaliowanych. Rozwiązanie takie proponuje firma Morkus Morava.

 

Proponowana technologia: zebrana kukurydza jest magazynowana w zamkniętym silosie, gdzie po pewnym czasie zaczyna fermentować i wydzielać CO2. Gaz ten gromadzony jest w specjalnych workach poza silosem. Podczas stopniowego opróżniania silosu z kukurydzy dochodzi do obniżania poziomu gazu, wówczas wcześniej zmagazynowany dwutlenek węgla tłoczony jest z powrotem do silosu, gdzie tworzy stałą ochronną atmosferę. W ten sposób nie dochodzi do kontaktu kukurydzy z powietrzem.

 

Mgr Bohdan Czapek przedstawiciel firmy Morkus Morava przekonuje: „Silos magazynujący wilgotną kukurydzę, mimo względnie wysokich kosztów jego inwestycji, po bardzo krótkim okresie zwróci się wielokrotnie, dając następujące korzyści: 

 

1)   technologia konserwacji z wykorzystaniem CO2, który wytwarza się w hermetycznie zamkniętym silosie, umożliwia wyeliminowanie drogich środków chemicznych, które trzeba byłoby zastosować w przypadku magazynowania kukurydzy w workach,

2)   technologia z użyciem silosu praktycznie nie powoduje żadnych strat, natomiast w trakcie magazynowania wilgotnej kukurydzy w workach, podczas ich napełniania dochodzi do kontaktu powietrza z wierzchnimi warstwami kukurydzy, w wyniku czego powstaje pleśń. Z tego powodu około 20% zawartości worka ulega zniszczeniu i nie nadaje się do skarmiania,

3)  ze względu na stałą ochronną warstwę CO2  w silosie, nie dochodzi do powstania pleśni, a tym samym do spożycia przez bydło zepsutej kukurydzy. Zdrowotność tak karmionego bydła jest zdecydowanie lepsza, tym samym występują oszczędności w kosztach ew. izolowania i długotrwałego leczenia – najczęściej antybiotykami – chorych sztuk bydła.”

 

 

Więcej zdjęć dotyczących opisanej technologi mogą Państwo znaleźć na stronie http://www.zbiorniki-silosy.pl/silosy-na-wilgotna-kukurydze.html

Kontakt z firmą Morkus Morawa można uzyskać także poprzez Bukaciarnię, kontaktując się z użytkownikiem Morkus Morava.

 

 

Zaloguj się aby dodać komentarz