Odpady przemysłu przetwórczego w jesienno-zimowym żywieniu przeżuwaczy. Przy niedoborach pasz objętościowych - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
odpady-przemyslu-przetworczego-w-jesienno-zimowym-zywieniu-przezuwaczy-przy-niedoborach-pasz-objetosciowych
Powstałe w wyniku przetwórstwa surowców roślinnych różnego rodzaju produkty tzw. odpady mają szerokie zastosowanie w żywieniuprzeżuwaczy, są to:— otręby pszenne— otręby żytnie— otręby owsiane— młóto browarniane— wywar zbożowo-ziemniaczany— wysłodki buraczane— melasa— wytłoki jabłeczne— śruta poekstrakcyjna— śruta rzepakowa— makuch
Otręby pszenne są paszą wartościową o działaniu dietetycznym nadającą się dla wszystkich zwierząt gospodarskich. Podaje się je najczęściej jako komponent mieszanek treściwych, są paszą mlekopędną, a podawane w większych ilościach są paszą lekko rozwalniającą. Jako normalną dawkę dla krów mlecznych nie powodującą rozwolnienia, uważa się 1,5-3 kg na dzień na jednego przeżuwacza.

Otręby żytnie mają podobną wartość paszową jednak bywają często zanieczyszczone sporyszem, stąd należy skarmiać ostrożnie zwłaszcza przez krowy cielne, gdyż może wywoływać poronienia.
Czyste otręby żytnie nie porażone sporyszem są paszą wartościową szczególnie dla opasów, jak również dla krów mlecznych.

Otręby owsiane otrzymywane przy przerobie owsa na płatki są paszą charakteryzującą się dużą zawartością włókna i mają zastosowanie w żywieniu przeżuwaczy, jak również koni.

Młóto browarniane jest produktem ubocznym powstającym w warzelni po filtracji zacieru słodowego, zawiera około 20-25 proc. suchej masy oraz około 6 proc. białka. Młóto stanowi największą wagowo ilość odpadów z browaru, może być skarmiane na świeżo lub po zakiszeniu. Świeże młóto łatwo ulega fermentacji stąd musi być szybko skarmiane lub zakiszone dla dłuższego okresu magazynowania. Kiszenie młóta można poprzedzić prasowaniem do zawartości 30-40 proc. suchej masy, a następnie poddać oddziaływaniu kwasu mlekowego lub kwasu mrówkowego dla dobrego zakiszenia.
Dawki młóta dla przeżuwaczy:
— bydło opasowe 5/100 kg masy ciała
— krowy mleczne 10-20 kg młóta świeżego lub kiszonego
— młode bydło 5-8 kg

Wywar powstaje przy produkcji spirytusu z surowców zbożowo-ziemniaczanych. Po odpędzeniu spirytusu z przefermentowanego zacieru otrzymuje się wywar. Wywar zawiera około 1/3 sfermentowanej suchej masy produktu.  
Podawanie zwierzętom dużych ilości wywaru może wywołać zaburzenia przewodu pokarmowego, a u bydła i koni grudę wywarową. Aby nie występowało to schorzenie zwierzęta winne stać na suchych stanowiskach. Wywar stanowi paszę przede wszystkim dla przeżuwaczy i w niewielkich ilościach dla koni roboczych.

Krowom mlecznym podaje się w ilości do 30 kg, natomiast opasom do 40 kg. Jest to pasza wodnista, dlatego powinno się ją skarmiać z paszami suchymi jak siano, słoma. Koniom roboczym podaje się od 10-15 kg wywaru z sieczką. Z wywaru przygotować można dla przeżuwaczy pasze pełnodawkowe z udziałem suszu z traw, śruty zbożowej, śruty poekstrakcyjnej rzepakowej, mocznika, premiksu, sieczki, soli kuchennej, może być również stosowany dodatek melasy.

Wysłodki buraczane stanowią produkt po wyługowaniu cukru z pokrojonych buraków cukrowych. W żywieniu przeżuwaczy stosuje się wysłodki świeże lub zakiszone w ilości 40-60 kg dla bydła dorosłego oraz 20-25 kg dla krów mlecznych. Koniom roboczym można podawać z sieczką do 5 kg.

Melasa jest produktem otrzymywanym przy przerobie buraków na cukier, zawiera około 80 proc. suchej masy i 50 proc. sacharozy oraz duże ilości składników mineralnych, nie ma prawie białka właściwego. Jest na ogół paszą smaczną i może być skarmiania zarówno przez bydło, jak i konie ze względu na wysoką zawartość składników mineralnych może powodować przy skarmianiu większych ilościach schorzenia przewodu pokarmowego.
Dzienna dawka melasy dla bydła opasowego i mlecznego winna wynosić 1-3 kg, zaś koniom roboczym można podawać 1-1,5 kg.

Wytłoki jabłeczne stanowią produkt uboczny przy produkcji soków, win i pektyn. Świeże wytłoki z jabłek zawierają 20 proc. suchej masy, 0,9 proc. białka ogólnego, 4,5 proc. włókna. Wytłoki jabłeczne można skarmiać świeże lub zakonserwowane mogą być skarmiane cechujące się wysokim stopniem sfermentowania. Wytłoki świeże, jak i kiszone są zjadane chętnie przez bydło.
Dzienna dawka nie powinna przekraczać 10-15 kg, kiszone nawet do 30 kg — mają największe zastosowanie w opasie bydła.

Makuch otrzymuje się poprzez tłoczenie drobno zmielonych nasion pod prasą hydrauliczną.

Śruty poekstrakcyjne otrzymuje się w wyniku ekstrakcji tłuszczu z nasion za pomocą rozpuszczalników organicznych. Wszystkie produkty przemysłu olejarskiego zarówno makuchy jak i śruty poekstrakcyjne cechują się znaczną zawartością białka oraz włókna. Udział śruty lub makuchu w dawce pokarmowej zbilansowanej może wynosić od 20-25 proc. dla krów i opasów. Przy niedoborze pasz objętościowych produkowanych na użytkach zielonych, wszystkie proponowane odpady przemysłu rolno-spożywczego stanowią cenny dodatek do podstawowej dawki pokarmowej. Szczególnie w jesienno-zimowym okresie żywienia przeżuwaczy.

 

 

Źródło:dr inż. Michał Kot/rolniczeabc.pl(gazeta olsztyńska)

 

 

 

 

 

 

Zaloguj się aby dodać komentarz