Uwaga, to ostatni moment na pobranie próbek gleby - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
uwaga-to-ostatni-moment-na-pobranie-probek-gleby
Rezygnacja z nawożenia mineralnego pod przyszłe zbiory nie jest, jak mylenie wydaje się niektórym rolnikom,  oszczędnością, ale poważnym błędem, który zemści się za rok. Nawozy trzeba zastosować, ale z głową, zgodnie z potrzebami nawozami roślin, a nie "na oko".Dlaczego teraz jest ostatni moment na pobranie próbek i przekazanie ich do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej? Dlatego, że pracownicy stacji mają maksymalnie 60 dni na przeprowadzenie analiz. 

Jeśli więc w tym tygodniu próbki trafią do badań, to rolnik otrzyma wyniki najpóźniej około połowy października, ale w praktyce będzie to wcześniej, bo pracownicy laboratorium starają się wykonać je jak najszybciej.

Dzięki temu można jeszcze na podstawie uzyskanych wyników badań ustalić poprawnie dawki fosforu i potasu pod rośliny jare.

W zdecydowanej większości wypadów jesienny termin stosowania tych składników daje lepsze rezultaty niż wiosenny. Poza tym pozwala na wcześniejsze doprawienie roli i siew, co jest szczególnie ważne w lata ubogie w opady.

Jak jest to ważne, wielu rolników przekonało się w tym roku. Ci, którzy wysieli pszenicę jarą bardzo wczesną wiosną uzyskali lepsze wyniki niż ci, co spóźnili się z siewem o zaledwie 2 tygodnie. Tak było w tym roku u mnie w Sahryniu na Zamojszczyźnie.

 

Źródło: AgroPolska.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz