Genomowa ocena własnych zwierząt - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
kr_odrzech8108.jpg
W sierpniu br. konsorcjum Genomika Polska, otrzyma od EuroGenomics dostęp do bazy europejskich buhajów referencyjnych. Skutkiem tego będzie zwiększenie dokładności wyceny genomicznej, prowadzonej w naszym kraju. Odnosi się to zarówno do buhajów ocenianych w stacjach inseminacyjno-hodowlanych jak i krów oraz jałówek należących do prywatnych hodowców. Na dzień dzisiejszy, genomowe wyceny bydła w Polsce prowadzone są w oparciu o krajową bazę referencyjną. 

- Ich dokładność jest niższa, ale hodowcy korzystają z tej możliwości i podobnie jak w przypadku buhajów wykorzystują te informacje do preselekcji, zapewnia dr Jarosław Jędraszczyk, wiceprezes zarządu Małopolskiego Centrum Biotechniki.

 

Aby uzyskać wycenę własnych zwierząt, hodowca powinien zgłosić się do Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, lub do jednej ze spółek inseminacyjnych w naszym kraju. Ocena niestety może dotyczyć tylko krowy lub jałówki.

 

-  W Europie genomowanie strony męskiej jest wyłącznie możliwe w ramach realizowanych programów oceny i selekcji buhajów, a to wykonują podmioty prowadzące takie programy czyli stacje unasieniania dodaje dr Jarosław Jędraszczyk.

 

 

Źródło:Łukasz Głuchowski /farmer.plZaloguj się aby dodać komentarz