Komponenty do krzyżówek mlecznych, cz 3. - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
srb.jpg
Rasa szwedzka czerwonaO popularności rasy SRB w krzyżowaniu międzyrasowym świadczy ilość eksportowanego nasienia z kraju pochodzenia. Jak podaje Osten-Sacken (2006) najlepszy przez lata i najpopularniejszy buhaj rasy czerwonej szwedzkiej Peterslund ustanowił rekord - do końca 2007 roku sprzedano ponad 500 000 porcji jego nasienia, co dla buhaja nie pierwszoplanowej rasy jest wielkim osiągnięciem. 

SRB osiąga optymalnie 140-145 cm w krzyżu, ciężar ciała dorosłych osobników mieści się w granicach 550-650 kg.

 

Umaszczenie jest jednolite czerwone lub niejednolite czerwone z mniejszymi lub większymi białymi łatami, wymię jasno umaszczone z ciemniejszymi odmastkami z tyłu wymienia. Bydło rasy SRB cechuje się dobrą płodnością, łatwością wycieleń oraz zdrowotnością wymienia.

 

Według danych ICAR (2012) w 2011 roku zarejestrowano w Szwecji 113 237 laktacji krów tej rasy. Za 365-dniową laktację średnio każda krowa wyprodukowała 8 710 kg mleka o zawartości 4,36 proc. tłuszczu i 3,56 proc. białka.

 

Okres międzywycieleniowy wynosił 400 dni. W Polsce w 2011 roku w 26 stadach ocenianych przebywało średnio 223,2 krów o wydajności 7692 kg mleka za 305-dniową laktację i składzie: 4,34 proc. tłuszczu i 3,57 proc. białka. Okres międzywycieleniowy wynosił 410 dni. Bydło szwedzkie czerwone jest selekcjonowane w kierunku uzyskiwania wysokiej płodności od ponad 30 lat. Po wycieleniu krowy pozostają w dobrej kondycji - ich ocena w porównaniu z krowami HF w krytycznym okresie 60-120 dni po porodzie jest wyższa o około 0,5 pkt w skali BCS. Sprzyja temu bardziej płaski przebieg krzywej laktacji u krów SRB, dzięki czemu nie występują u nich widoczne skutki deficytu energetycznego, odbijającego się niekorzystnie na zdrowiu i płodności krów. Dzięki temu, że bydło SRB jest rasą bez udziału genów holsztyńsko- fryzyjskiej (podobnie jak bydła NRF), w krzyżowaniu z HF możliwe jest uzyskanie wysokiego efektu heterozji.

 

Mieszańce pokolenia F1 cechują się zbliżoną do czystorasowych HF wydajnością i wyższą zawartością suchej masy. Poprawie ulegają wskaźniki rozrodu - zmniejsza się liczba porcji nasienia przypadająca na stwierdzoną ciążę (o 0,5-0,9).

 

Także średni okres międzyciążowy w stadzie skraca się o 30 dni i więcej.

 

Krowy HF pokryte nasieniem buhajów SRB cielą się łatwiej, spada również liczba martwo urodzonych cieląt. Efektem poprawy wskaźników zdrowotnościowych u mieszańców jest przedłużenie czasu ich użytkowania. W tabeli 1 przedstawiono wyniki stada w Nowej Zelandii, gdzie prowadzono obserwacje przez 10 kolejnych lat. Procent przeżywalności do kolejnych wycieleń był znacząco wyższy dla mieszańców HF x SRB, niż w przypadku czystorasowych krów HF.

 

Przy szóstym wycieleniu przewaga ta była prawie dwukrotna - 30 proc. w stosunku do 18 proc.

 

 

Autor: Agnieszka Kądrowska, Marcin Gołębiewski

Zaloguj się aby dodać komentarz