Jak za zimno, to krowy produkują mniej - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
jak-za-zimno-to-krowy-produkuja-mniej
Krowy dobrze znoszą różne temperatury powietrza w oborze. Należą do zwierząt, które dobrze przystosowują się do zmiennych warunków mikroklimatu, o czym świadczy to, że w zakresie temperatur powietrza od minus 10 do plus 25 stopni produkcja mleka właściwie przebiega bez większych zmian. W dodatku jeśli wilgotność powietrza jest poniżej 80%, to również okrywa włosowa krów łatwo dostosowuje się do panujących warunków.W oborach uwięziowych krowy są bardziej narażone na niższe temperatury. W takich budynkach nie można dopuszczać aby temperatura powietrza spadała poniżej zera.

W czasie mrozów w oborach wolnostanowiskowych jak i uwięziowych u krów wzrasta gęstość okrywy włosowej, ale najważniejsze jest to, że rośnie pobranie paszy. Trzeba więc przy zadawaniu np. TMR-u na stół paszowy uwzględnić taką nadwyżkę, aby zwierzęta nie stały głodne przy pustym stole.

Dobrze jest także pamiętać, że przeciągi mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie krów i to szczególnie zimą. Prędkość przepływu powietrza nie powinna przekraczać 0,5 m/s. Przekroczenie tej wartości wzmaga wychładzanie się zwierząt. Zwiększenie prędkości ruchu powietrza o 1 m/s może spowodować spadek temperatury nawet o 4 stopnie. 

 

Żródło: AgroPolska.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz