Czy będzie pierwsza polska rasa bydła mięsnego? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na bazie polskich hodowli zachowawczych Polskiej Czerwonej rolnicy z Warmii i Mazur chcą zainicjować badania, które doprowadzą do stworzenia pierwszej w historii Polski mięsnej rasy bydła. Pomysł na poszukiwania krów, które przekażą swoim potomkom gen odpowiadający za budowę mięśni powstał w latach 70- tych ubiegłego wieku. Wtedy nie doszło do jego realizacji, teraz są na to pieniądze.

Nie krzyżować a wypracować rasę typowo mięsną, która przejmie wszystkie najlepsze cechy od będących teraz w hodowlach w całym kraju sztuk bydła rasy Polska Czerwona. Takie jest założenie Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Zachowawczej Rasy Polska Czerwona w typie mięsnym. By jednak było to możliwe, zdaniem pomysłodawcy konieczna jest współpraca: polityków, naukowców i hodowców.

O takich możliwościach naukowcy dyskutowali już w latach siedemdziesiątych minionego wieku. Nic z tego jednak nie wyszło a Polska Czerwona gdyby nie hodowla zachowawcza, nie wiadomo czy by przetrwała by do naszych czasów. Na szczęscie zainteresowanie tą rasą powraca. 17 lat temu pod oceną użytkowości mlecznej było w kraju 150szt. obecnie całą populację szacuje się na około 20tys. szt., z czego około 2,5 tys. objętych jest oceną użytkowości mlecznej. Hodowcy częściej stawiają na mniej pracochłonną produkcję mięsa.

"Podstawowym walorem tej rasy jest jej zdrowotność oraz rozrodczość. Rasa ta jest bardzo odporna na choroby, jest przygotowana do naszych warunków klimatycznych, a oprócz tego przejawia się wysokimi wskaźnikami rozrodu, bardzo łatwymi porodami, co jest bardzo ważne w przypadku szczególnie krów mięsnych- mówi zastępca dyrektora Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk.

Teraz jest nadzieja, że plany podjęcia próby wyhodowania pierwszej polskiej rasy mięsnej dojdą do skutku. Na realizację takich inicjatyw są pieniądze z Unijnej kasy. Program hodowlany miał by pomóc w selekcji jałówek, które będą w stanie wydać na świat idealne buhaje.

Hipertrofia mięsni dziedziczna to gen, który został odkryty także w Polskiej Czerwonej ktrowie, który ma gwarantować, że zwierzęta w swej budowie będą miały więcej mięsa.
Na efekty tych prac trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, badania które miały by zaowocować stowrzeniem pierwszej polskiej rasy mięsnej bydła to proces długotrwały i mogą potrwać przynajmniej 20 lat.

Źródło: Agrobiznes

polskaczerwona.pl

Komentarze   

#1 Joanna Parzychowska 2017-11-20 10:45
Jestem bardzo ciekawa efektu. Oczywiście życzę powodzenia :-)

Zaloguj się aby dodać komentarz