Nieznaczny spadek cen skupu wołowiny w Polsce - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
nieznaczny-spadek-cen-skupu-wolowiny-w-polsce
Według danych monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, średnia cena skupu bydła rzeźnego wyniosła 6,08 zł/kg i była tylko o 0,9 proc. niższa od ceny notowanej w ostatnim miesiącu 2015 r.

- Co ciekawe, mimo niskiej opłacalności produkcji mleka, ceny krów na ubój od grudnia 2015 r. do połowy kwietnia br. wzrosły o 3,6 proc. do 4,66 zł/kg. Potaniał natomiast żywiec pozostałych grup bydła. Największy spadek wynoszący 3,8 proc. odnotowano w przypadku byków w wieku 12-24 miesięcy. Tylko w nieznacznie mniejszym stopniu, bo o 3,4 proc., potaniały byki powyżej 24 miesięcy. W przypadku byków w wieku 8-12 miesięcy spadek ten wyniósł 1,8 proc. Ceny jałówek spadły natomiast o 0,9 proc. – wylicza Paweł Wyrzykowski.

Jak podaje, obniżka cen żywca wołowego w Polsce nie była tak głęboka jak w przypadku Unii Europejskiej, gdzie według danych Komisji Europejskiej w pierwszej połowie kwietnia 2016 r., względem grudnia 2015 r. żywiec wołowy potaniał ok. 5 proc.

- Warto zauważyć, że w pierwszej połowie kwietnia br. przeciętny poziom cen bydła rzeźnego w kraju, w relacji do analogicznego okresu przed rokiem był o 0,4 proc. wyższy podczas gdy żywiec innych gatunków znacząco potaniał. Ceny indorów obniżyły się o 8,0 proc., żywca wieprzowego o 7,2 proc., a kurcząt o 6,2 proc. Roczne zmiany cen żywca poszczególnych grup bydła miały odmienny charakter niż ich dynamika w relacji do grudnia. Krowy przed rokiem były tańsze o 3 proc., a jałówki o 0,7 proc. Ceny byków natomiast były o 2,2-2,9 proc. wyższe - mówi ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas.

Jego zdaniem, utrzymanie się cen skupu bydła rzeźnego na poziomie wyższym niż przed rokiem jest możliwe głównie ze względu na znaczący wzrost eksportu. Według danych MF (za MRiRW) wolumen eksportu mięsa wołowego nieprzetworzonego w pierwszych dwóch miesiącach 2016 r., w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem, wzrósł o 8,4 proc. do 53,8 tys. t. Zwiększył się przede wszystkim wywóz mięsa świeżego lub schłodzonego – o 10,4 proc. do 38,4 tys. t. Eksport mięsa mrożonego zwiększył się natomiast o 1,4 proc. do 9,5 tys. t.

- Co ciekawe, wg danych GUS, w pierwszym kwartale 2016 r. skup żywca rzeźnego wołowego (łącznie z cielętami) w przeliczeniu na mięso w wadze poubojowej ciepłej, w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem zmniejszył się o 1,0 proc. do 50,1 tys. t. Z kolei skup żywca wieprzowego w tym samym okresie zwiększył się o 9,2 proc., a drobiowego o 30 proc.. Znaczący wzrost podaży żywca wieprzowego i drobiowego przy stabilizacji podaży wołowiny jest powodem jej znaczącego relatywnego podrożenia wobec innych gatunków mięsa – podaje Paweł Wyrzykowski.

 

 

Źródło: PortalSpożywczy.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz