Testy do wykrywania ciąży - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
testy-do-wykrywania-ciazy
  W stadach bydła mlecznego diagnostykę ciąży najczęściej wykonuje się za pomocą badania rektalnego lub przy użyciu aparatu USG.

- Wykrywanie ciąży u krów można przeprowadzić już od 28 dnia po inseminacji za pomocą testu laboratoryjnego lub terenowego. W pierwszym przypadku laboratorium określa poziom glikoprotein ciążowych (PAGs) w surowicy, osoczu lub mleku krowy. Dzięki testowi, który trwa około czterech godzin można wykluczyć ciążę z 99 proc. pewnością – podczas konferencji bujatrycznej tłumaczył lekarz weterynarii Bartłomiej Stańczak z laboratorium Eskulap dodając, że każda pracownia posiadająca czytnik Elisa jest w stanie przeprowadzić takie badanie.

Wadą tego testu jest możliwość uzyskania wyniku dodatniego u krów badanych w krótkim czasie po poronieniu. Jest to związane z wysokim poziomem glikoprotein, które utrzymują się w mleku lub krwi zwierząt przez pewien czas po poronieniu.

Natomiast główną zaletą tej metody jest diagnoza ciąży u krów bez wizyty lekarza weterynarii na fermie.

Do drugiej grupy należą testy terenowe, które służą do wykonywania analiz poza laboratorium i opierają się na badaniu próbek krwi. Wykonuje się je na dwóch płytkach testowych za pomocą dołączonych do zestawu odczynników. Analiza trwa dwie godziny i nie wymaga specjalistycznego laboratorium.

 

 

Źródło: AgroPolska.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz