Wyposażenie obór - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
wyposazenie-obor
Uruchomienie efektywnej, towarowej produkcji mleka lub mięsa wołowego, wymaga poniesienia określonych, niezbędnych, nakładów inwestycyjnych. Oprócz zabezpieczenia spraw oczywistych, więc odpowiedniej organizacji bazy paszowej, po budynki inwentarskie, zapewniające każdemu osobnikowi należytą ilość miejsca, wraz z odpowiednio zaprojektowanymi i skutecznie działającymi systemami dozowania pokarmu i pojenia, instalacjami służącymi do udoju, a także odprowadzania i neutralizowania odchodów, niezwykle ważne jest również, poczynienie innych, z pozoru mało istotnych, ale przekładających się na końcowy wynik ekonomiczny, zabiegów wiążących się bezpośrednio z dobrostanem zwierząt. Wymienić tu trzeba dla przykładu, zadbanie o ochronę zwierząt przed nieuniknioną plagą much wszelkich gatunków, nieodłącznych „towarzyszy” wszystkich ferm hodowlanych, skuteczny system wentylacyjny, czy zapewnienie zwierzętom możliwości utrzymania higieny poprzez zainstalowanie w oborach czochradeł.

Pielęgnacja skóry
Nie ma potrzeby przekonywać doświadczonych hodowców, że skórę krów trzeba czyścić i pielęgnować. Nie stwarzało to większych kłopotów przy mniejszych stadach, ale gdy rozrosły się one do kilkuset, czy nawet tylko kilkudziesięciu sztuk, systematyczna pielęgnacja krów stała się poważnym zagadnieniem. Dzisiaj, w dobie produkcji wielkotowarowej, nie ma już takiej możliwości, gdyż pochłania to wiele czasu i nakładu pracy, by czyścić bydło „na piechotę”, zgrzebłami i szczotkami. Producenci urządzeń oborowych zaprojektowali konstrukcje, zastępujące pracę rąk przy pielęgnacji skóry zwierząt. Rosnący stale popyt na tego typu urządzenia sprawia, że zaczyna je produkować coraz więcej firm.

Rodzaje czochradeł
W handlu, możemy spotkać obecnie dwa typy czochradeł, różniące się między sobą ideą konstrukcji; czochradła bierne i aktywne – obrotowe.
Czochradła bierne, zbudowane są z zestawu dwóch szczotek, umieszczonych w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Zwierzęta mogą ocierać się o nie zarówno grzbietem, jak i bokami. Szczotkę poziomą urządzenia, umieszcza się zwykle na wysokości około 130 centymetrów lub mniej więcej 2 centymetry poniżej wysokości grzbietu najwyższej krowy w stadzie. Szczotki czochradeł biernych wykonane są z włosia nylonowego, bądź z PCV, z możliwością odchylania ich we wszystkich kierunkach. Umieszczanie szczotek na specjalnych, ruchomych sprężynach ułatwia i poprawia kontakt ze skórą zwierzęcia. Firmy produkujące ten typ czochradeł zapewniają z reguły w ofercie, możliwość wymiany zużytych szczotek i sprężyn na nowe.

Czochradła aktywne składają się z obrotowej szczotki, będącej połączeniem od kilkunastu do kilkudziesięciu pojedynczych segmentów roboczych wykonanych z nylonowego włosia. Konstrukcje aktywne, w zależności od wariantu, mogą różnić się długością włosia segmentów środkowych, możliwością zmiany płaszczyzny roboczej, czy też położenia szczotki w pionie.

Jeżeli urządzenie dysponuje opcją swobodnej pracy szczotki we wszystkich kierunkach, w dół i w górę, wzdłuż grzbietu i boku krowy, umożliwi to dotarcie do znacznie większych partii ciała zwierzęcia. Czochradła aktywne mogą być wyposażone dodatkowo w układy, oparte na czujnikach, sterujące automatycznie ich pracą. Urządzenie włącza się automatycznie po zetknięciu się ciała krowy ze szczotką, po upływie kilku sekund od przerwania kontaktu, następuje automatyczne zatrzymanie ruchu obrotowego, a możliwość programowania długości pracy sprawia, że urządzenie zatrzymuje się w momencie, gdy dany osobnik zbyt długo stoi przy urządzeniu. Wbudowane mogą być również specjalne układy chroniące przed przeciążeniem, czy przegrzaniem.

Jaką szczotkę wybrać?
O wyborze rodzaju i miejsca zainstalowania czochradła, w dużej mierze decydował będzie typ obory jaką dysponujemy.
Na naszym rynku dostępne są już czochradła produkowane przez kilka firm. Czochradła aktywne produkują między innymi firmy; DeLaval (firma otrzymała za swój wyrób medal na VII Międzynarodowych Targach Ferma Bydła w Poznaniu w 2007 roku) i Arntjen Polska a bierne produkuje Pomel, Rolstal, Sano a również DeLaval i Arntjen Polska. Czochradła bierne, to wydatek rzędu kilkuset złotych, a dla urządzeń obrotowych, kilku tysięcy złotych. W tym drugim przypadku cena może być dość mocno zróżnicowana, w zależności od marki, stopnia i zakresu wyposażenia i automatyzacji danego typu.

Korzyści ze stosowania czochradeł
Czochradła zostały zaprojektowane i są stosowane z myślą o zdrowiu, higienie, wygodzie i dobrym samopoczuciu krów, słowem dla poprawienia dobrostanu. Urządzenia te stymulują również krążenie krwi u zwierząt. Oczywistym jest, że zadania te w dużo większym stopniu realizować będą czochradła obrotowe, co niestety związane jest również z ich, dużo wyższą ceną. Modele aktywne, zaprojektowane i zbudowane są tak, że nie stanowią żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa zwierząt. Automatyczne uruchamianie i wyłączanie, regulacja obrotów, dobór kształtu szczotek, chronią skutecznie skórę zwierząt przed otarciem, a system solidnych mocowań zapewnia trwałość instalacji.

Dla pełnego bezpieczeństwa użytkowania czochradeł, celem zapobieżenia przenoszeniu się pasożytów i chorób skórnych między zwierzętami, konieczna jest systematyczna dezynfekcja szczotek. Do samego mycie szczotek doskonale nadają się myjki ciśnieniowe.
Jeżeli nie zachodzi potrzeba, albo możliwość, posiadania w gospodarstwie, lub fermie, żadnego z dwóch rodzajów czochradeł, czy to ze względu na małą ilość zwierząt, czy też dysponujemy wystarczającą ilość czasu, możemy nabyć narzędzia do ręcznej pielęgnacji bydła, a więc zgrzebła wykonane z odpowiedniej jakości stali, czy szczotki z włosiem wykonanym z PCV.
Przybory te mają zazwyczaj w ofercie wymienieni powyżej producenci czochradeł. Na wynik hodowli wpływa mnóstwo rozmaitych czynników, jednym z nich, jest dobrze wyposażone pomieszczenie inwentarskie, stanowiące podstawę rozpoczęcia produkcji zwierzęcej. Prawidłowe wyposażenie pomieszczenia inwentarskiego nie jest rzeczą łatwą, zależy oczywiście w dużej mierze od możliwości finansowych rolnika czy producenta. Żadna hodowla nie przyniesie jednak dochodów w momencie, gdy nie zadbamy o dobrostan zwierząt, w szczególności o tak drobny jego element jak czochradła.

 

Źródło:portalhodowcy.pl (hodowca-bydla)

 

 

Zaloguj się aby dodać komentarz