Jak hodować cielaki mięsne? Poznaj klucz do sukcesu! - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
jak-hodowac-cielaki-miesne-poznaj-klucz-do-sukcesu
Zalety hodowli cielaków mięsnychDo niewątpliwych zalet hodowli cielaków mięsnych zalicza się niskie koszty związane z utrzymaniem bydła w fazie wzrostu. Potrafi ono efektywnie wykorzystać trwałe użytki zielone i pasze gospodarskie przy małym udziale pasz treściwych. Bydło mięsne nie jest tak wymagające, jak mleczne jeśli chodzi o sposób utrzymania. Nie trzeba więc inwestować w nowoczesne technologie w oborach (krowy nie są dojone), czy jakoś szczególnie dostosowywać pomieszczenia dla zwierząt. Oprócz tego rzadziej chorują, a także jest przy nich zdecydowanie mniej pracy, co oszczędza czas hodowcy oraz ogranicza nakłady finansowe przeznaczane na pracowników. W hodowli można wykorzystać mało wartościowe użytki zielone. Polska wołowina jest chętnie kupowana zagranicą. Niemniej u nas zbyt materiału hodowlanego jest ciągle niewielki.

Kluczem do sukcesu w hodowli cielaków mięsnych jest wybranie rasy bydła dostosowanej do warunków klimatycznych, systemu opasu (ekstensywnego lub intensywnego) oraz planowanego początkowego wkładu finansowego. Trzeba wziąć pod uwagę dostępność pasz. Ważna jest także łatwość wycieleń (możliwe potencjalne straty związane z upadkami oraz kosztami pomocy porodowej). W hodowli bydła mięsnego w Polsce dokonuje się krzyżowania, których efektem są osobniki o korzystnych cechach ze strony matki (dobra płodność i mleczność) oraz ojca (dobra mięsność i wydajność rzeźna)

Chów cieląt

Na przebieg rozwoju zwierząt w hodowli cielaków mięsnych ma wpływ sezon, w którym przyszły na świat. Jeśli urodziły się w okresie styczeń ‒ kwiecień przeważnie są większe niż te, z porodów w sezonie pastwiskowym. Występuje też mniejsza liczba upadków i przyrosty cieląt w późniejszym okresie są wyższe. Cielęta urodzone w okresie letnim cechuje większa żywotność, ale są one też bardziej narażone na choroby.

Młode zwierzęta charakteryzują się intensywnym wzrostem. Odpowiednie żywienie cielaków mięsnych pozwala w pełni wykorzystać ich potencjał genetyczny w tym zakresie. Celem hodowli jest uzyskanie jak największych przyrostów masy ciała w jak najkrótszym czasie i przy jak najmniejszym nakładzie finansowym. Można to uzyskać gdy zwierzę dobrze wykorzystuje dostępną paszę. U opasów w początkowym okresie życia przyrosty wiążą się głównie ze zwiększaniem masy mięśniowej. Tu potrzebne jest przede wszystkim pełnowartościowe białko. W miarę rozwoju zaczyna odkładać się tłuszcz i potrzeba jest coraz więcej energii, aby uzyskać 1 kilogram przyrostu.

Odchów cieląt trwa do osiągnięcia przez nie pół roku życia. Podstawą żywienia jest mleko matki lub ewentualnie preparaty mlekozastępcze. Poza tym swój niewielki udział mają też pasze treściwe i siano. Przez pierwszy tydzień młode pobierają tylko siarę. Następnie przez 2-3 miesiące piją mleko oraz dodatkowo dostają siano i pasze treściwe. W samym mleku bowiem jest dostateczna podaż białka, natomiast za mało energii. Dlatego dodaje się ziarno zbóż do drugiego miesiąca życia. W tym okresie następuje rozwój przedżołądków i kształtowanie się mikroflory przewodu pokarmowego. To z kolei umożliwia coraz lepsze wykorzystanie zasobów pastwiskowych, siana oraz pasz treściwych w późniejszych 3 ‒ 4 miesiącach odchowu. Przyrosty wynoszą wtedy około 1 kg na dobę. U cieląt żywionych tylko mlekiem matki dochodzi do bardzo słabego rozwoju przedżołądków. Niska zawartość żelaza w takim systemie żywienia sprawia, że mięśnie zawierają mało mioglobiny, co z kolei skutkuje ich bladością. Ta cecha bywa wykorzystywana w tzw. chowie na białe mięso.

 

Źródło: RynekRolny.pl

Zaloguj się aby dodać komentarz