Dodatkowo cielęta w starsze niż 8 tygodni, zabronione jest trzymanie w kojcach pojedynczych, wyłączająć gospodarstwa utrzymujące mniej niż 6 cieląt jednocześnie. Poniżej znajduję się zestawienie mówiące o minimalnej powierzchni w odniesieniu do jednego cielaka w kojcu grupowym:
- 1,5 m2 – dla cieląt do 150 kg masy ciała;
- 1,7 m2 – dla cieląt od 151-220 kg masy ciała;
- 1,8 m2 – dla cieląt powyżej 221 kg masy ciała (taką masę w wieku do 6 miesięcy z reguły osiągają jedynie cielęta ras mięsnych).
W przypadku młodych utrzymywanych w kojcach pojedynczych (do 8 tygodnia życia, w gospodarstwach posiadających mniej niż 6 cieląt jednocześnie, zranione albo chore cielęta bez bez znaczenia wieku – z polecenia lekarza weterynarii) minimalna długość kojca to – 110% całkowitej długości ciała zwierzęcia (od czubka nosa do krawędzi ogonowej guza kulszowego), jeśli chodzi o szerokość to musi ona stanowić co najmniej wysokość cielęcia w kłębie (mierzonej w pozycji stojącej).
Stosowanie zasad wzajemnej zgodności jest obowiązuje wszystkich rolników, którzy ubiegają się o płatności bezpośrednie do gruntów rolnych, płatności ONW, program rolnośrodowiskowy, płatności z tytułu zalesiania gruntów. W sytuacji nie spełnienia zasad płatności będą zmniejszane proporcjonalnie do naruszeń.
Autor: farmer.pl/Tomasz Piotrowski