Zima - czas na korekcję racic - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
zima-czas-na-korekcje-racic
Według specjalistów zajmujących się zdrowiem bydła, to właśnie zimą racice są najbardziej zagrożone. W porze zimowej drastycznie wzrasta ryzyko kulawizny.Zatem kontrola stada, mponitoring stanu racic oraz kąpiele racic 5-7 razy w tygodniu są teraz idealnym sposobem aby uniknąć nieprzyjemnych schorzeń.

Digital dermatitis czyli zapalenie skóry palca jest trudną do pozbycia się i zaraźliwą chorobą. Ostra forma powoduje ropnie i wrzody, które nie dosyć, że są uciążliwe dla zwierząt, to wymagają długotrwałego leczenia i są częstym powodem strat w produkcji. Łagodniejsza, wcześniejsza forma zapalenia jest łatwa do wyleczenia, a regularne kapiele racic utrzymują je w uśpieniu. Nawroty choroby sa zazwyczaj spowodowane utrzymywaniem bydła na błocie i wilgotnej ściółce o co podczas zimy nie trudno.

Regularna obserwacja stada oraz wiedza na temat stanu racic całego stada jest kluczem do redukcji zachorowań oraz zapobiegania ich rozprzestrzenianiu i nawrotom.

Punktowy wskaźnik kondycji (BCS) w momencie wycielenia może również byc istotny jeśli chodzi o stan racic. Według badań, cielące się krowy o BCS 3 są w bardzo mały stopniu narażone na kulawizny po porodzie. Dlatego też specjaliści apelują do hodowców, aby w każdym gospodarstwie była chociaż jedna osoba, która będzie regularnie oceniała BCS oraz aby w każdej oborze była apteczka, tak by można było szybko zareagować na oznaki kulawizny i pomóc zwierzęciu.

 

źródło: TopAgrar

Zaloguj się aby dodać komentarz