Rola dobrostanu na jakość mięsa - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
mieso_wolowe7_ranch.jpg
Wśród konsumentów wołowiny rosną obawy o odpowiednie traktowanie tych zwierząt, a dobrostan, cierpienie zwierzęcia w trakcie życia może mieć negatywny wpływ na jakość uzyskanego z niego mięsa. System zabudowań gospodarczych może mieć wysoki wpływ na dobrostan zwierząt, istnieje jednak niewiele dowodów, że jakość mięsa może być zaburzone w zwykłych warunkach gospodarowania. Transport może powodować stres, a ten z kolei niską jakość tuszy, zbyt niskie wartości pH, gdy zwierzęta są transportowane zbyt długo lub w niewłaściwych warunkach. 

Ogłuszanie i ubój wydają się mieć największy wpływ zarówno na dobrostan zwierząt i jakość mięsa. W celu ochrony zwierząt i jakości mięsa, należy dokonać krytycznego przeglądu wszystkich wspólnych systemów utrzymania, transportu i dozwolonych obecnie, stosowanych metod ogłuszania i uboju. Produkcja mięsa w przyszłości powinna opierać się na przejrzystości łańcucha produkcyjnego, zapewnieniu bezpieczeństwa produktu oraz zdrowia i dobrostanu zwierząt, które przeznaczane są na mięso.

Zaloguj się aby dodać komentarz