Obora na drewnie oparta - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
obora-na-drewnie-oparta
Technologia prefabrykowania więźby za pomocą płytek kolczastych jest bardzo popularna w zachodniej i północnej Europie. Połączenie płytką kolczastą pozwala tworzyć wiązary do 30 m bez podpory. Technologia ta jest stosowana również do wznoszenia dachów na obiektach o dużych rozpiętościach. 

Drewno w sposób naturalny jest odporne na działanie wielu agresywnych gazów i soli. Poprzez właściwe wysuszenie drewna, w wyniku którego giną  zarodniki pleśni i grzybów oraz poprzez impregnację, chronione jest drewno przed  korozją biologiczną.  W technologii drewnianych wiązarów tarcica poddawana jest impregnacji środkami bezchromowymi. Ma to zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne, zarówno mieszkańców domów jednorodzinnych, jak i inwentarza w przypadku obiektów rolniczych.

Prefabrykowana technologia więźby dachowej łączona płytką wielokolcową w systemie Mitek z powodzeniem może być stosowana w budowie dużych budynków inwentarskich i gospodarskich.

Polega na zastosowaniu płytek kolczastych przy zespalaniu ze sobą drewnianych elementów. Wykorzystywana jest płyta z blachy stalowej (ocynkowanej lub nierdzewnej) z wytłoczonymi w niej kolcami. Po wciśnięciu jej, za pomocą pras o dużym nacisku od 18 do 50 ton w drewniane elementy konstrukcji, trwale je łączy. 

Podstawową zaletą płytek łącznikowych jest ich zdolność łączenia elementów tarcicy w jedną płaszczyznę, gwarantując przy tym dużą siłę połączeń o niezmiennej i przewidywalnej wytrzymałości. Sposób ten jest znacznie wydajniejszy niż w przypadku wykorzystywania stali, betonu i tworzyw sztucznych. Tarcica, jako materiał konstrukcyjny, ma znakomitą relację wytrzymałości do wagi. Jest łatwa do stosowania na placu budowy. Jednakże konstrukcje z tarcicy często nie mogły osiągnąć pełni możliwości, jaki daje materiał z powodu relatywnie słabych połączeń. Płytki łącznikowe działają w specyficzny sposób, który pozwala na równomierne przejmowanie obciążenia z jednego elementu i przenosząc je poprzez łącznik na stykający się z nim drugi element. Inną zaletą wynikającą ze sposobu działania płytek łącznikowych jest fakt, że z uwagi na przenoszenie obciążenia przez wiele zintegrowanych kolców, na wytrzymałość nie wpływają w niekorzystny sposób małe miejscowe wady drewna. Taka konstrukcja więźby jest jednocześnie lekka i wytrzymała co pozwala na zastosowanie niemal dowolnego rodzaju pokrycia dachowego.

Firma Wiązary Burkietowicz oferuje zarówno gotową więźbę dachową opartą na technologii płytek kolczastych, jak i całe drewniane konstrukcje budynków inwentarskich. Są one projektowane na podstawie wymagań i potrzeb rolników. Struktura obiektu opiera się na technologii drewnianej. Ściany mogą być obudowywane dowolnym materiałem. Podobnie jest w przypadku dachu. Jego pokrycie może stanowić nowoczesna między innymi blacha, dachówka lub płyty włókno – cementowe.

 

Źródło: Tygodnik Rolniczy/pl

Autor: Tomasz Ślęzak

Zaloguj się aby dodać komentarz