Obór bielenie jak zawsze w cenie cz.2 - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
obor-bielenie-jak-zawsze-w-cenie-cz-2
Bielenie: różne poziomy nowoczesności Zabieg bielenia można przeprowadzić przy wykorzystaniu różnego typu sprzętu, począwszy od rozwiązań najprostszych, tj. pędzla, kończąc zaś na specjalistycznych agregatach mechanicznych, przystosowanych do rozprowadzania mleka wapiennego na powierzchni malowanych sufitów i ścian. 
Bielenie za pomocą pędzla stanowi rozwiązanie rozpowszechnione głównie w gospodarstwach prowadzących produkcję zwierzęcą w niewielkiej skali, a tym samym i w niewielkich budynkach inwentarskich. Wydajność osiągana w przypadku tej metody malowania jest niska, sama zaś praca uciążliwa i wymagająca znacznego wysiłku i czasu. Z drugiej strony jest to metoda tania, wymaga bowiem zaangażowania jedynie pędzla i pojemnika przeznaczonego do rozrabiania i przechowywania na czas malowania mleka wapiennego. Spośród bogatego wyboru pędzli do wapnowania najlepiej wyposażyć się w tzw. ławkowiec, a więc pędzel o większej szerokości roboczej, najczęściej od kilkunastu do 20 cm. Koszt nabycia takiego pędzla na ogół nie przekracza 20 zł, nie jest to zatem duża inwestycja, tym bardziej, że pędzel można użytkować przez wiele sezonów, pod warunkiem jego odpowiedniej obsługi, a więc mycia w czystej wodzie po każdorazowym użyciu. 

Wyższym etapem wtajemniczenia w przypadku bielenia jest korzystanie ze specjalistycznych agregatów przystosowanych zarówno do bielenia jak i innych prac, w tym związanych z dezynfekcją i dezynsekcją w gospodarstwie. Zaletą użytkowania specjalistycznego sprzętu technicznego jest możliwość osiągania wysokich wydajności pokrywania powierzchni roztworem bielącym, sięgających 200-600 m2 na godzinę. 

Cechą wyróżniającą agregaty przystosowane do bielenia jest odpowiednio zaprojektowana, trwała konstrukcja. Pojęcie „trwała konstrukcja” ma w tym przypadku odniesienie do wszystkich elementów roboczych mających bezpośredni kontakt z wapnem, które muszą być odporne na żrącą reakcję wapna i innych środków o agresywnym działaniu (do dezynfekcji i dezynsekcji). Wspomniana odporność dotyczy zbiornika na mleko wapienne lub inną substancję chemiczną, zaworów spustowych, przewodów doprowadzających roztwór roboczy, końcówek (dysz) rozpylających, a także pompy z mieszadłem zapobiegającym rozwarstwianiu roztworu i w konsekwencji zatykaniu zespołów odpowiedzialnych za rozpylanie mleka wapiennego. 

Zbiornik na ciecz roboczą wyposaża się na wlewie w wyjmowaną wkładkę filtrującą stanowiącą rodzaj kosza. Dzięki wkładce istnieje możliwość wychwytywania i oddzielania ewentualnych zanieczyszczeń, przede wszystkim zaś niedostatecznie rozpuszczonych grudek wapna, których obecność utrudniałaby działanie zespołów o niewielkich średnicach roboczych, stwarzając jednocześnie ryzyko ich zapchania. Wyposażenie w zawory spustowe ułatwia opróżnianie zbiornika z cieczy roboczej i jego przepłukiwanie (mycie) wodą. 
Agregat jest wyposażany w standardzie w silnik elektryczny o tak dobranej mocy, aby zapewnić odpowiednio wysokie ciśnienie robocze w dyszach rozpylających i prawidłowe rozpylenie kropel cieczy rozprowadzanej na powierzchni. Zapewnienie prawidłowego rozpylenia mleka wapiennego jest uwarunkowane właściwym doborem dysz (końcówek) rozpylających, które powinny gwarantować nanoszenie równej i odpowiednio obfitej dawki mleka wapiennego. Takie parametry robocze powinny zapewnić dokładne pokrycie powierzchni ścian i sufitu, z drugiej jednak strony zwraca się uwagę na to, aby ciecz nie była podawana przez dysze w nadmiarze, ponieważ w przeciwnym przypadku może dochodzić do odbijania cząstek cieczy i zalewania posadzki kroplami mleka wapiennego. Innymi kryteriami doboru dysz roboczych są również szerokość nanoszonego pasa roztworu (w najkorzystniejszym wypadku 1,2-2,5 m) oraz długość lancy z dyszą lub zestawem dysz, dostosowanej chociażby do wysokości pomieszczenia, w którym prowadzi się bielenie. 

W kontekście przytoczonych założeń charakteryzujących pracę i użytkowanie agregatu do bielenia można rozwinąć przykład urządzenia dostępnego na krajowym rynku, znajdującego zastosowanie w realizacji zadań związanych z bieleniem, dezynfekcją i dezynsekcją pomieszczeń inwentarskich. Urządzeniem takim jest agregat Faska, wyróżniający się wszechstronnym zastosowaniem w gospodarstwach prowadzących produkcję bydła, bowiem obok bielenia, dezynfekcji i dezynsekcji obiektów inwentarskich (a także przemysłowych) może być wykorzystany w procesie zakiszania pasz objętościowych, zarówno na pryzmie jak i w silosach. 
Wysoką skuteczność pracy agregatu osiąga się w efekcie wyposażenia instalacji roboczej w układ do ciągłego mieszania roztworu w czasie pracy, co przekłada się na utrzymywanie jego stałego stężenia i ograniczenie ryzyka zatkania dysz rozpylaczy osadem powstającym w przypadku zaniechania procesu ciągłego mieszania po połączeniu wapna z wodą. Ewentualnemu zatykaniu dysz zapobiega się również pośrednio dzięki systemowi dwustopniowego czyszczenia cieczy roboczej (z podwójnym filtrem). 

Agregat Faska jest wyposażony w silnik elektryczny zasilany napięciem 230 V, włączany przełącznikiem hermetycznym, co stanowi o bezpieczeństwie obsługi. Silnik wraz ze zbiornikiem i innymi elementami wyposażenia znajduje się na podwoziu z czterema kołami, co ułatwia przemieszczanie agregatu w oborze i innych miejscach, w których jest wykorzystywany. Sprawność przemieszczania niewątpliwie podnosi opcja dwóch samoskrętnych kół, zaś stabilności w czasie pracy (szczególnie na nierównych posadzkach) sprzyja blokada kół jezdnych. Maksymalna szerokość agregatu wynosi 0,8 m, co w efekcie pozwala na jego stosunkowo swobodne wprowadzanie i ustawianie w pomieszczeniach przeznaczonych do bielenia i innych. Istotną cechą funkcjonalną znacznie ułatwiającą użytkowanie agregatu jest także wyposażenie instalacji roboczej w giętki przewód tłoczny o maksymalnej długości 25 m oraz teleskopową lancę o długości 3 m. Na lancy montowane są dysze rozpylające, które dzięki wykonaniu ze stali kwasoodpornej charakteryzują się trwałością użytkowania. 
Wśród oryginalnych rozwiązań służących realizacji zadań związanych z bieleniem pomieszczeń inwentarskich warto wymienić opcję wykorzystania odpowiednio dobranego opryskiwacza. Takim opryskiwaczem, na co wskazują liczne opinie użytkowników jest przykładowo MAROLEX Profession 12 PLUS. Wspomniany opryskiwacz jest urządzeniem o wszechstronnym zastosowaniu, stąd obok wielu prac w gospodarstwie związanych z dezynfekcją może być również użyty do bielenia wapnem, nie tylko drzewek w sadzie, czy też powierzchni w szklarniach, ale i pomieszczeń przeznaczonych dla zwierząt inwentarskich. Taki zakres wykorzystania jest możliwy dzięki wyposażeniu w specjalne dysze do bielenia i malowania farbami wodnymi, lejek z sitkiem filtrującym do przecedzania wapna, dozujący zawór kulowy o dużej przepustowości (przystosowany do prac związanych z bieleniem), mieszacz cieczy, lancę modułową i inne elementy. Do innych elementów zapewniających sprawne użytkowanie opryskiwacza zalicza się zbiornik na ciecz roboczą o pojemności 10 litrów oraz pompę (umieszczoną na zewnątrz zbiornika) przystosowaną do osiągania wydatku cieczy na poziomie 0,3-1,5 l/min i maksymalnego ciśnienia roboczego wynoszącego 0,35 MPa. Opryskiwacz jest wyposażony w dysze z regulacją MR 1,0 i MR 1,5, a także dysze płaskostrumieniowe MF 4,45 i MF 5,30 przeznaczone do bielenia i malowania. Opryski wapnem i roztworami emulsyjnymi są możliwe w efekcie wyposażenia urządzenia w specjalny mieszacz cieczy, który zapobiega osadzaniu się emulsji na dnie zbiornika, a także wzmocnione przewody o dużej przepustowości. 

Warunkiem zachowania wysokiej skuteczności działania i długotrwałej, a zarazem bezawaryjnej pracy każdego z modeli urządzeń wykorzystywanych do bielenia jest przestrzeganie zasad mycia po każdorazowym użyciu, obejmujących wypłukanie resztek osadu i wewnętrzne mycie wszystkich części mających kontakt z cząsteczkami wapna. 

Podsumowując … 
… warto jeszcze raz podkreślić korzyści wynikające z podejmowania zadań związanych z higieną pomieszczeń inwentarskich dla bydła poprzez bielenie. W efekcie systematycznego bielenia sufitu i ścian w oborze niszczy się chorobotwórcze bakterie i pasożyty, uodparnia na działanie grzybów i pleśni (szczególnie istotne w pomieszczeniach o dużej wilgotności), ale i poprawia warunki środowiskowe – pomalowanie sufitu i ścian na biało sprzyja rozjaśnieniu pomieszczenia o ok. 30%. Przytoczone korzyści niewątpliwie przekładają się na zdrowotność zwierząt inwentarskich i poprawę ich dobrostanu. Na sprawę stanu warunków mikroklimatycznych w pomieszczeniach warto również spojrzeć z punktu widzenia osób obsługujących stado. Poprawa czystości z pewnością służy zmniejszeniu uciążliwości pracy w oborze, co nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie pracowników i ich stan zdrowia. Tym samym inwestycja w bielenie obór jest w pełni uzasadniona.


Źródło:Marek Gaworski/portalhodowcy.pl(hodowca-bydla)
Zaloguj się aby dodać komentarz