Jak wybrać ogrodzenie elektryczne dla bydła? - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
jak-wybrac-ogrodzenie-elektryczne-dla-bydla
Zadaniami tego rodzaju ogrodzenia jest dyscyplina zwierząt do pozostania na wygrodzonym terenie i przyczynienie się do zwiększenia wydajności pastwisk. Należy jednak pamiętać o dostosowaniu ogrodzenia do wypasanych zwierząt zwracając uwagę na  rozmiar zwierząt, grubość ich sierści, temperament i wiele innych czynników. Dlatego zamieszczamy wskazówki pomocne przy wyborze ogrodzenia elektrycznego, a także wskazujemy jego zalety. Zalety

Pierwszą z zalet jest bezpieczeństwo zwierząt - nie powodują żadnych ran. Działanie ogrodzenia opiera się na przepływie impulsu elektrycznego przez ciało zwierzęcia w momencie zetknięcia się z przewodami ogrodzenia, wywołując tym samym krótkotrwały ból. Zwierzęta szybko uczą się respektować pastuchy kojarząc dotknięcie ogrodzenia z bólem. Pomimo wysokiego napięcia impulsy prądu przy prawidłowym użytkowaniu nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia zwierząt. Dodatkową zaletą jest ochrona naszych zwierząt przed drapieżnikami.

Inna ważną zaletą takiego rozwiązania jest prawidłowe wykorzystanie pastwiska, a przez to zwiększenie jego wydajności. Stosując ogrodzenia elektryczne jesteśmy w stanie bardzo łatwo podzielić na kwatery nawet bardzo duże pastwiska. Wypas kwaterowy pozwala na wypasaniu kolejno poszczególnych kwater zapewniając w ten sposób zwierzętom dostęp do świeżej, niezniszczonej trawy, a hodowcom przeprowadzeniu zabiegów pielęgnacyjnych na nieużytkowanych w tym momencie kwaterach. Dodatkową zaletą podziału pastwisk na kwatery jest zmniejszenie ilości wydeptanej trawy, a także niedojadów.

Ponadto ogrodzenia elektryczne są bardzo łatwe w obsłudze, demontażu i przenoszeniu, a przy tym tańsze od ogrodzeń tradycyjnych.

 

Wybór odpowiedniego pastucha dla bydła

Najłatwiejsze do utrzymania w tego typu ogrodzeniach są krowy mleczne, o spokojnym temperamencie i oswojeniu z obecnością człowieka. Zalecana minimalna energia impulsu wskazana dla krów mlecznych to około 0,5 J lub mniej, warunkiem jest minimalne napięcie na ogrodzeniu wynoszące około 2000-3000 V. Jako ogrodzenie można użyć zarówno drutu jaki i plecionki czy taśmy wraz z słupkami z tworzyw sztucznych lub drewnianych z izolatorami.

Bydło mięsne wymaga impulsu o większej energii - minimum 3 J, jednak zalecane jest stosowanie elektryzatora i zwiększenie energii do około 5 J oraz napięcia wyładowania na poziomie 10 000 V. Różnica ta wynika z wielkości zwierząt i ich temperamentu. Konieczne jest zastosowanie 3 poziomów przewodów.

 

 

Źródło: nasze-rolnictwo.pl   http://www.nasze-rolnictwo.pl/informacje/511-elektryczne-ogrodzenie-pastwisk.html

Zaloguj się aby dodać komentarz