Lita posadzka – mniejsze koszty, więcej pracy - Bukaciarnia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.


Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
lita-posadzka-mniejsze-koszty-wiecej-pracy
Jednym z najważniejszych wyborów przed jakimi staje hodowca w czasie planowania budynku inwentarskiego, jest wybór rodzaju podłogi. Jest to niełatwa decyzja, ponieważ zarówno podłogi lite jak i szczelinowe (nazywane również rusztowymi) mają swoje plusy i minusy. Niewątpliwym atutem podług ażurowych są, wiążące się z nimi ograniczenia nakładów pracy związanych z usuwaniem odchodów. Obory wyposażone w tego typu posadzkę, cechują się wysokim poziomem higieny. Niestety jednak, największą wadą podług szczelinowych jest ich wysoka cena. Nie bez powodu, przyjęło się powiedzenie, że jedną oborę buduje się pod ziemią, a drugą na powierzchni.

Kwestie finansowe powodują, że dużym powodzeniem cieszą się podłogi lite. Wiążą się one jednak z większą pracochłonnością w czasie użytkowania. Obornik usuwany musi być jedno- lub dwukrotnie w ciągu doby. Ułatwieniem może by zamontowanie zgarniaczy automatycznych np. typu Delta. Niektórzy rolnicy dla zapewnienia wysokiego poziomu higieny oraz ograniczenie poślizgnięć się krów, stosują ścielenie korytarzy gnojowych słomą.

Jak mówi jeden z hodowców – Podłoga lita to mniejsze koszty przy budowie obiektu, ale niestety duże nakłady pracy związane z usuwaniem obornika i ścieleniem. W moim gospodarstwie jednak jest to optymalny wybór, ponieważ stosunkowo duży areał obsiewam zbożami, więc słomę mam swoją. Dodatkowo, z racji uprawiania gleb bardzo zwięzłych obornik jest niezbędny do nawożenia.

 

 

Autor: Łukasz Głuchowski/farmer.pl
Zaloguj się aby dodać komentarz